Muzlu sütsüz yumurtasız glütensiz kek 8 ay ve sonrası

Muzlu sütsüz yumurtasız glütensiz kek 8 ay ve sonrası

Sadece 4 malzeme ile glütensiz, sütsüz, yumurtasız bir kek yapmaya ne dersiniz? Özellikle süt ürünleri ve yumurta alerjisi olan çocuklar için onların çok seveceği ve rahatlıkla yiyebilecekleri bir kek.

Malzemeler

  • 1 adet orta boy muz
  • Yarım çay bardağı kuru üzüm
  • 3 yemek kaşığı karabuğday unu
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 5 kaşık sıcak su
  • Çay kaşığının ucu ile karbonat (birkaç damla limon ile)

Hazırlanışı

Kuru üzümleri üzerini geçecek kadar suda 15-20 dakika bekletiyoruz. Sonra suyunu süzüp blendera atıyoruz, içerisine  5 yk sıcak su ilave edip blenderda püre haline gelene kadar karıştırıyoruz. Muzu çatalla eziyoruz, içerisine kuru üzüm püresini, unu ve zeytinyağını ekleyip homojen kıvama gelene kadar karıştırıyoruz. En son karbonatı limon ile köpürtüp ekliyoruz ve son bir kez karıştırıp muffin kaplarına döküyoruz. Dilerseniz üzerine ince muz dilimleri veya çocuğunuzun yaşına göre fındık,ceviz ekleyebilirsiniz. 160 derecede yaklaşık 25-30 dakika pişiriyoruz, kürdan testi ile piştiğini kontrol edebilirsiniz.

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

Muzlu sütsüz yumurtasız glütensiz kek 8 ay ve sonrası çocukların yiyebileceği bir içeriğe sahip. Tabii çok küçük çocuklara ıslatılarak ve ezilerek verilmeli. Bu tariflerin önemi her zaman söylediğim gibi besin alerjili çocuklar için alternatif oluşturmaları. Bu nedenle de sütsüz yumurtasız glütensiz tarifler önem taşıyor. Özellikle de besin alerjilerinin sık görüldüğü günümüzde umarın ebeveynler bu güzel tariflerden en iyi şekilde faydalanırlar. Gıda alerjisi içinde yer alan inek sütü proteini alerjisi, yumurta proteini alerjisi sık görülen alerjilerden. Ayrıca glütensiz beslenme gerektiren çölyak hastalığı da son derece önemli ve ülkemizde yaygın bir hastalık. Ayrıca tarifin ilave şeker içermiyor olması da iyi bir özellik. Zaten un, üzüm vb içerdiği gıdalar vücutta şekere dönüşüyor ilave şekere lüzum yok.

Sağlıklı günler dilerim…

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.