Millî gururumuz Sümeyye Boyacı yeni başarılara hazırlanıyor

Millî gururumuz Sümeyye Boyacı yeni başarılara hazırlanıyor

S5 engelli sınıfında serbest, sırtüstü ve kelebek dallarında yarışan,  2018 Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonasında birinci olarak Türkiye’yi gururlandıran, Cumhuriyet Tarihinin İlk Kadın Şampiyon Yüzücüsü Sümeyye Boyacı; 2019 yılında Bursa Kebap Evi’ nin sponsorluk desteği ile yeni başarılar hedefliyor. 

Sümeyye’nin başarılı hikayesini ekranlardan gören ve buna kayıtsız kalamayan Bursa Kebap Evi; 2019 yılında Sümeyye Boyacı’ nın her alandaki çalışmalarını destekleyeceğini ve tüm hedeflerini gerçekleştirmesi konusunda Sümeyye’nin yanında olacağını açıkladı. Sümeyye Boyacı “Bedensel Engelliler Spor Federasyonu desteğiyle ile katıldığım yarışlar dışında Türkiye’yi temsil etmek istediğim fakat katılamadığım önemli uluslararası organizasyonlar oluyor. Birincilikle ayrılacağımdan emin olduğum bu yarışlara artık Bursa Kebap Evi desteğiyle katılabileceğim” diyor.

Sümeyye Boyacı için yarış yeni başlıyor!

Doğuştan iki kolu olmayan Sümeyye Boyacı küçük yaşta gittiği akvaryum gezisinde “balıkların da kolu yok, onlar yüzebiliyor” düşüncesiyle kendi felsefesini yarattı. Azmi ve kararlılığıyla girdiği tüm yarışlarda derece elde ederek çok sayıda altın, gümüş ve bronz madalya kazandı. Son olarak 2018 Paralimpimpik Avrupa Yüzme Şampiyonasında elde ettiği derece ile “Normallerde ve Engellilerde Cumhuriyet Tarihin İlk Türk Kadın Avrupa Şampiyonu” unvanına sahip oldu. Bu başarısından sonra bu yıl için kendine yeni hedefler koyan milli yüzücümüz Ana Sponsoru Bursa Kebap Evi’ nin desteği ile uluslararası yarışlarda Türkiye’yi temsil etmeye hazırlanıyor ve Malezya Paralimpik Dünya Şampiyonası’nda birinci olarak “İlk Türk Kadın Dünya Şampiyonu” olmayı hedefliyor.

Marifetleri yalnızca yüzme ile sınırlı olmayan Sümeyye Boyacı’ nın kollarının olmayacağı ve bir bacağının daha kısa olacağı doğumundan önce belliydi. Durumu doktorlardan öğrenen ailesi Sümeyye’den vazgeçmek yerine onu hayata kazandırmanın yollarını araştırdı ve Sümeyye’nin gelişimine özel ilgi gösterdi. 5. Şubat 2003’te Eskişehir’de dünyaya gelen milli yüzücü ellerinin yokluğunu değil ayaklarının varlığını bilerek yetiştirildi ve her alanda, her işi yaparak büyüdü. 3,5 yaşında, annesi mutfaktayken ayaklarıyla bir gül resmi çizmesiyle ailesi Sümeyye’nin resme olan ilgisini ve yeteneğini keşfederek kızlarının becerisini geliştirmesine yardımcı oldu. Geliştirdiği resim becerisiyle 5 yaşındayken Rus Halk Masallarının kapak resmini çizdi ve 6 yaşında tüm eserleriyle Moskova’da ilk kişisel resim sergisini açarak “Rusya’da resim sergisi açan ilk Türk unvanına da sahip oldu. İlklerin kızı Sümeyye, resimdeki yeteneğini ebru sanatı ile birleştirdi ve 11 yaşında ilk kişisel ebru sergisini açtı. 31 tablosundan 27 tanesinin satıldığı ebru sergisinde elde ettiği gelir ile bir dikiş makinesi alarak dikişe yönelen küçük terzi, kendi kıyafetlerini dikmeye başladı. Bugün makyajını dahi kendi yapan Sümeyye Boyacı; hayatı boyunca karşılaştığı zorluklara rağmen her işin üstesinden başarıyla geldi.

Hedefi psikolog olmak

Küçük ressam, ebruzen, terzi ve milli yüzücü Sümeyye Boyacı; doğumundan bugüne ailesinden gördüğü desteği eğitim hayatında ve çevresinden görmese de küçük yaşına rağmen hiçbir zaman vazgeçmedi. Küçük yaşına rağmen her zorun üstesinden gelerek hedeflediği her şeyi başardı ve kendini resim, ebru, dikiş ve yüzme başarıyla milyonlara ispatladı. 2019 yılı için kendine yüzme ile ilgili dünya şampiyonu hedefini koyan Sümeyye; devam eden eğitimin ardından psikolog olmak ve engellilere danışmanlık hizmeti vermek istiyor.