Mercimek çorbası 8 ay ve sonrası çocuklar için

Mercimek genellikle evlerimizde bulunan Türk mutfağının vazgeçilmez gıdasıdır. Pişme süresinin kısa olması nedeniyle çabucak çorba yapmak ve sunmak mümkün. Ayrıca gelişme çağındaki çocuklar için de iyi bir demir kaynağıdır.

Mercimek çorbası 8 ay ve sonrası çocuklar için

Mercimek çorbası

Malzemeler

1 su bardağı kırmızı mercimek

1 adet küçük patates

1 adet küçük havuç

2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

4 – 5 su bardağı su

Hazırlanışı

Mercimek yıkanır. Bir tencereye 4-5 su bardağı su koyulur. Patates ve havuç yıkanır, soyulur ve doğranır. Tenceredeki suya mercimek, patates ve havuç ilave edilerek kaynamaya bırakılır.

Kaynadıktan sonra kısık ateşte havuç ve patates iyice yumuşayıncaya kadar pişirilir. Piştikten sonra ocak kapatılır ve içerisine zeytinyağı ilave edilir. Sebzeler iyice ezilir ya da blender ile çorba kıvamına getirilir.  Çorbayı pürüzsüz yapmazsanız bebekler için daha uygun olacaktır. hem besin değeri azalmaz hem de bebeğiniz pütürlü yemeye alışır.

Not: Arzunuza göre içine kimyon da ilave edebilir, patates yerine 1 avuç pirinç kullanabilirsiniz. Patates de gaz yapan bir besin olduğu için pirinç kullanmak gaz sancısı çok olan bebekler için daha uygun olabilir.

Yrd. Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu: 

Önemli bir besin grubu olan kuru baklagillerden mercimek protein bakımından zengin olması yanı sıra lif içeriğinden de zengin olduğundan kabızlık çeken çocuklar da bağırsak harekelerini arttırmaya yardımcı olur. Kırmızı mercimek çorbasına, sebze ilave ederek vitamin ve lif açısından daha da zenginleştirmek ve lezzetini arttırmak mümkündür. Demir, magnezyum ve potasyum gibi minerallerden zengindir. Doymamış yağ asitleri içermesi ve glisemik indeksinin de düşük olması kırmızı mercimeği çocuklar için daha da değerli bir gıda yapmaktadır. Mercimek gaz problemi yaratabileceğinden yemekten sonra bebeğin hemen uyumaması gazını daha rahat çıkartmasına yardımcı olur.

 

Avatar
Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği yayın. Anne bebek çocuk sağlığı, gelişimi ve beslenmesi.