Limonu soydum başucuma koydum…

Baktım bugüne kadar mucize limon hakkında yazı yazmamışım. Gerçi limonun faydaları konusunda yazılmayan bir şey de kalmadı sanırım.

Meselâ, limonu tuzlayıp başucumuza koymamız gerekiyormuş. Her sabah limon suyu içmemiz, bir başka habere göre limon kesip başınıza sarmanız, bal , sarımsak ile karıştırmamız vb. Biraz daha sıksak suyu çıkacak az kaldı.

Limonu soydum baş ucuma koydum…

Limon faydalı değil demiyor ama sizce de dönem dönem bazı gıdalar fazlaca abartılmıyor mu? Fark ettiyseniz genellikle tüm medyada aynı anda aynı konularda haberler çıkar. Bunun sebebi bir anda o gıdanın mucize olduğunun keşfedilmesi değil. Google aramalarında  öne çıkan bir konuda rakip mecralar arası yarıştır. Kim daha fazla tıklanacak yarışı desek daha doğru olur.

Bu sebeplerle de başlıklar okuyucunun dikkatini çekebilmek için  “faydalarını bir bilseniz”, “öyle bir faydası var ki”, ” her derde deva” gibi ilgi çekici şekilde özel olarak tasarlanır. Burada tüm suçu medyaya atmamak gerekiyor. Çünkü bu başlıklar atılmadığında haber okunurluğu düşüyor. Daha iyi ve doğru haberler okumak istiyorsanız biraz da onları tercih ederek gündemi aslında siz belirleyebilirsiniz. Unutmayın medya ve sosyal medya sizin internette neleri aradığınızdan yola çıkarak pek çok içeriği hazırlar.

Bu bize mucize peşinde koştuğumuzu gösteriyor olabilir mi? 

Öncelikle bugün dünya üzerinde her derde deva tek bir gıda olmadığını sanırım herkes biliyor. Ama işte bir ümit dünyası. Belki de bulunmuştur!  Hani bizi diyet, spor yapmadan zayıflatacak, çocuklara yedirdiğimizde birden onları üstün zekâlı yapacak, şekerimize, tansiyonumuza, Alzheimer’a, hatta yaşlanmaya çözüm olacak bir gıda arıyoruz. Öyle bir gıda yesek de yerken zayıflasak, çalışmadan öğrensek, yıllar geçse de genç kalsak… Ne hoş değil mi?

Üzülerek söylüyorum ama henüz bilimsel olarak böyle bir şey ispatlanmadı. Keza böyle bir keşif olur ise zaten dünya çalkalanır ve sizin duymama ihtimaliniz olmaz. Her gıdanın pek çok faydası olduğu gibi aynı gıdanın bazı kişiler için de zararı dahi olabilir.

Siz siz olun sosyal medya ve medya da gördüğünüz bu haberlere temkinli yaklaşın. Unutmayın her şeyin azı karar çoğu zarar.