Lego bitkisel plastik malzemeden üretilecek

Lego bitkisel plastik malzemeden üretilecek
Fotoğraf: Maria Tuxen Hedegaard/Lego

Danimarkalı oyuncakçı LEGO, bitki esaslı malzemelerden yapılan ilk ürünlerin tanıtımını yaptı. Çevreci, sürdürülebilir bir yaklaşım izlemek isteyen Lego bitkisel plastik malzeme kullanmaya başlıyor. Şeker kamışından üretilen yeni sürdürülebilir oyun parçaları, 2018’de Lego kitlerine dahil edilecek.

Bitkisel plastik malzemeler 2018’de kutularda olacak

Brezilya şeker kamışından üretilen bitkisel plastik kullanılarak hazırlanan yeni parçalar, bu yıl Lego kitlerinde görülmeye başlayacak. Lego’nun bu çevreci atağı ilk etapta ağaç, çalı ve yaprak şekillerindeki Logo parçalarını kapsayacak. Ancak şirketin nihai hedefi, tüm ürünleri için bitki kaynaklı plastik kullanmak.

Bu yeni plastik, “yumuşak, dayanıklı ve esnek” olarak tanımlanıyor ve teknik olarak geleneksel plastik kullanılarak üretilen parçalara özdeş polietilenden üretiliyor. Şirketin Çevre Sorumluluğu Başkan Yardımcısı Tim Brooks, basın açıklamasıyla şunları söyledi: Lego olarak çevremizdeki dünyayı olumlu yönde etkilemek istiyoruz ve sürdürülebilir materyalleri kullanarak, çocuklar için mükemmel oyun ürünleri yapmak için çok çalışıyoruz. Bu, tüm Lego ürünlerini sürdürülebilir malzemeler kullanarak üretmeye yönelik taahhüdümüzde ilk adımdır.”

Karbon ayak izini yaklaşık yüzde 70 oranında azaltıyor

Marka, petrol bazlı ürünlerden bitkisel esaslı plastiklere geçiş yaparak ürünün karbon ayak izini yaklaşık yüzde 70 oranında azaltıyor.  Üretilen biyoplastik parçalar, şirket tarafından yapılan toplam parçanın % 1 – 2’sini oluşturacak, ancak bu sadece bir başlangıç. Şirketin amacı, tüm bloklarını 2030 yılına kadar sürdürülebilir malzeme kullanılarak imal edilebilir hale getirmek.

Lego, sürdürülebilir kaynaklı plastiği desteklemek ve geliştirmek için WWF ile iş birliği yaptı ve biyoplastik endüstrisine ham maddenin tedarik edilmesini sağlamak için Bioplastic Feedstock Alliance (BFA)’ya katıldı.

Tüm bu çabalar çocuklarımıza daha iyi bir dünya bırakmak için. Tüm oyuncak üreticilerin de aynı yönde hareket etmesini diliyoruz. Bu arada blok yapmayı sevenler için bir de küçük detay verelim. Yeni üretilecek Lego parçaları eskisinden çok farklı olmayacak, yani yerlere saçılmış parçalara yanlışlıkla basarsanız canınız yine fena halde yanabilir.

Fotoğraf ve haber: https://www.theguardian.com/

Kids Haber
Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.