Küçük Fil Şila ile Yoga yapıyoruz

 

Küçük Fil Şila ile Yoga yapıyoruz

Şehir hayatı, okul, dersler… çocukların yoğun yaşama temposu onları yoruyor ve rahatlamanın yollarını arıyorlar..

Çocuk yogası, doğru nefes almayı, çocuklara duruşlarla hayal güçlerini kullanmayı, meditasyon aracı ile nasıl rahatlayabileceklerini öğretmeyi hedeflemetedir.

Çocukların hayal güçleri sınır tanımaz, sabit fikirleri yoktur. Onlar için yoga;

Hikâyeler, oyunlar, doğayı ve hayvanları canlandırarak ( örnek: ağaç, çiçek, rüzgâr gibi) eğlendirici egzersizlerdir. Rekabetin olmadığı ortamda  kendi kişiliklerini ve yaratıcılıklarını ifade edebilirler. Yoganın bedensel ve ruhsal dengenin önemini kavrarlar. Bilimsel araştırmalara göre yoganın çocuklar üzerinde büyük faydaları vardır.

Çocuk yogasıyla ilgili çok faza soru vardır aslında. Kreş dönemindeki çocuk için yoga uygun mu? Çok erken değimli? Sakatlanma riski var mı? Bu gibi ve buna benzer sorular yetişkinler tarafından merak edilir.

Yoga yapan meraklı, kocaman gözlerle bakan ve hayal dünyasına dalmış küçük mutlu yogileri gördüğünüzde bu sorular ortadan kalkar. Yoganın çocuklar üzerinde büyük faydaları vardır ve her yaşa uygundur.

Yogada rekabet yoktur çocuk olduğu gibi kabul edilir. Çocuklar ders esnasında oynayarak  yapabildiği kadar zorlanmadan, eğlenerek öğrenir. Hikâyeler sayesinde hayal dünyasına dalar ve zaten içinde olan hayal dünyasını daha da genişletir.

Arılar gibi ses çıkarır, ağaç olur, kurbağa dönüşür ve bu hareketleri yaparken hiç fark etmeden vücutları güçlenir. Nefeslerini kontrol etmeye başlar, farkındalıkları artar ve sağlıklı büyürler. Yoga  derslerinde uygulanan Masaj ve meditasyon tekniklerinde  çocuklar üzerinde büyük faydaları vardır. Bundan dolayı olsa gerek Yurt dışında da gittikçe büyüyen çocuk yogası bizim ülkemizde de okul ve kreşlerde yer bulmaya başladı.

Yoganın çocuklar üzerinde faydaları

Yoganın çocuklar üzerinde olumlu faydaları,

  • Kendine güveni kazandırır
  • Olumlu düşünceyi geliştirir ve zihni rahatlatır
  • Kendini ve karşı tarafı kabullenmeyi öğrenir
  • Bedensel farkındalık geliştirir
  • Duygularını daha iyi ifade edebilir
  • Rahatlamayı sağlar ve stresi azaltır
  • Stresi daha iyi yönetmeyi öğrenir.
  • Depresyon ve korkuları azaltır
  • Beden ve ruhsal dengeyi sağlar

Çocuk yogasını merak ediyorsanız “Küçük Fil Şila ile Yoga” kitabından faydalanabilirsiniz.

Kitabın Yazarı Fulya Zincidi Özçelebi kimdir:

1976 Almanya doğumluyum. Almanya’da Turizm İşletmeciliği okudum, eğitimimi tamamladıktan sonra Türkiye’ye geldim.  Dünya otellerini tanımak ve gezmek için uzun yıllar boyunca dünyanın en büyük seyahat acentelerinden birinde, Thomas Cook’ta dünya çapında rehber olarak çalıştım ve değişik ülkelerde çalışma, gezme ve tanıma fırsatı buldum. Gezmeyi, değişik insan ve kültürleri keşfetmeyi çok seviyorum.

Gençlik yıllarımdan bu yana ilgi duyduğum spritüel konular ve hiç vazgeçemediğim, huzur bulduğum yoga da anne olduktan sonra hayatıma farklı bir anlam ve boyut kazandırdı. Anneliğin ve yoganın verdiği huzur ve deneyimi, çocuklarda birleştirme şansı buldum. Hayal dünyasına dalıp çocuk hikâyeleri yazmayı seviyorum. 2011 yılında yurt dışında aldığım eğitimle “Çocuk Yoga Eğitmeni” olarak çocuklara eğitim veriyorum. Evli ve bir kız çocuk annesiyim.

Çocuklara yogayı tanıtmak ve sevdirmek için yazdığım  “Küçük Fil Şila” ve “İçimizdeki Sevgi Bahçesi”  kitabım, çocukların yaşamlarına neşe, farkındalık getirirse ve gelişmelerine ufak da olsa bir katkı sağlarsa bu benim için büyük bir ayrıcalık ve onur kaynağı olacaktır.