Ana SayfaÇocukKöpek ısırdığında ilk yardım nasıl yapılmalı?

Köpek ısırdığında ilk yardım nasıl yapılmalı?

-

Can dostlarımız evcil hayvanlar dünyayı birlikte paylaştığımız canlılardır. Ancak evcil de olsa hayvanlar kendilerini tehdit altında hissettiklerinde ya da çok heyecanlı olduklarında ısırabilirler. Çocuklar kedi ve köpek ısırıklarına çoğu zaman yetişkinlerden daha fazla maruz kalırlar. Bu hem onların kendilerini savunamaması hem de hayvanları istemeden de olsa rahatsız edici hareketler yapmaya meyilli olmaları nedeniyle yaşanır. Çoğu zaman çocuklarla oynamaya çalışan evcil hayvanlar istemeden de olsa onlara zarar verebilirler. Peki kedi ve köpek ısırdığında ilk yardım nasıl yapılmalı?

Köpek ısırmasında ilk yardım

Deride yırtılma veya delinme gibi gözle görülür bir iz yoksa, genellikle tıbbi bir gereksinim yoktur. Ancak ilk yardımın uygulanmasından sonra dikkatli olmak ve tıbbi destek almak gerekir. Eğer bir ev köpeği veya kedisi çocuğunuzu ısırırsa ve deride yırtılma olursa yapmanız gerekenler:

  • Isırılan bölge sabun ve su kullanılarak iyice temizlenir ve ardından bir süre akan su altında tutulur.
  • Yara temizlendikten sonra kurulanır ve hekim önerisiyle antibiyotikli bir merhem sürülür.

Çocuk hekimine bilgi verilmelidir. Kanama olan durumlarda en yakın sağlık merkezine başvurulmalıdır. Özellikle kedilerin ısırıkları dişleri çok ince ve keskin olduğundan daha derin olabilir. Bolca bakteri bulaştırabilir. Bu bakteriler kedinin tırmığı ile de geçebilir. Tırmalanan bölge enfekte görünmese bile enfeksiyon gelişebilir.

Tetanos aşısı güncel olmayan çocuklara enfeksiyona karşı sağlık ekiplerince tetanos aşısı uygulanır.

Eğer yabani bir hayvan çocuğunuzu ısırırsa;

Öncelikle hayvanın yerini not edin ve derhal en yakın sağlık kurumuna başvurun.