Konya Şeker’in 3000 çalışanından örnek duyarlılık

 

 Organ bağışı

Ülkemizde her yıl binlerce vatandaşımız uygun organ bulunamadığı için hayata gözlerini yumuyor.  Bu konuda dünyada yapay organ üretmeye yönelik laboratuvar çalışmaları sürse de henüz uygulamada bir değişiklik yok. Tüm bu çalışmalar şuan, gelecek için ümit vaat ediyor.

Organ Bağışı konusunda yüz güldüren bir haber Konya’dan geldi. Tesis yatırımlarıyla bölge ve Türkiye ekonomisine önemli katkılar yapan, kan bağışını düzenli bir şekilde sürdüren Konya Şeker, organ bağışıyla da örnek oldu. Sosyal sorumluluk kapsamında kurumsal katılımda 3.000 kişi organ bağışı yaparak örnek oldu.

Konya Şeker organ bağışında elde ettiği bu başarıdan dolayı Sağlık Bakanlığı tarafından ikinci kez sertifika ile onurlandırıldı.

Organ bağışı candan cana sadakadır

Programda konuşan İl Müftü Yardımcısı Muharrem Biçer, insanın insana faydasının olması kadar değerli bir şeyin olamayacağını ifade ederek, organ bağışının candan cana sadaka olduğunu belirtti.

Hassasiyetimiz bu ülkeye duyduğumuz sevgidendir

AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, “Konya Şeker ailesinin gerek kan bağışı gerekse organ bağışı kampanyası vesilesiyle sergilediği hassasiyet ve her arkadaşımızın gönülden katılımı, bu ailenin bu ülkeye ve bu ülkenin insanına duyduğu sevgisinin göstergesidir” dedi.

 

İyilik de kötülük de bulaşıcıdır

Konya Şeker çalışanlarının organ bağışı konusunda yakaladığı başarının, ülke geneline de yayılması gerektiğini vurgulayan Başkan Recep Konuk, “Organ bağışı bekleyen binlerce kardeşimiz var. Bundan sadece 3 gün önce gazetelere bazı rakamlar yansıdı. Üzerinde düşünmemiz gereken rakamlar” dedi.

30 bin acil böbrek bekleyen var

Konuk şu bilgileri verdi: “Mesela sadece böbrek nakli bekleyen kardeşlerimizin sayısı 26 bin, toplamda ise 200 bin kardeşimiz organ yetmezliği nedeniyle nakil bekliyor. Bu 200 bin kardeşimizden 30 bini ise acil statüde, yani hayati tehlikeleri yüksek. Üstelik de her geçen yıl organ bağışı bekleyen kardeşlerimizin arasına binlercesi katılıyor. Buna karşılık gerçekleşen organ nakli sayısı ise her yıl birkaç yüz nakilde kalıyor. Bunların birçoğu da maalesef hayatta olanlardan hastalara nakil şeklinde gerçekleşiyor. Ve yine maalesef birçok nakil ya yakın akrabadan, hısımdan ya da eş dost çevresinden yapılıyor. Yani hayata tutunmak için organ nakline ihtiyaç duyan ailelerimiz kendi dertlerine kendileri merhem olmaya çalışıyor.”

 

 

 

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği yayın. Anne bebek çocuk sağlığı, gelişimi ve beslenmesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.