Kızımın ölümünde sosyal medyanın etkisi var!

Sosyal medyanın geçler üzerindeki olumsuz etkisine gün geçmiyor ki bir yenisi eklenmesin. İki yıl önce 2017’de  intihar eden 14 yaşındaki Molly Russell’ın babası Ian, “Instagram’ın  kızımın kendini öldürmesine zemin hazırladığını düşünüyorum” diyerek sosyal medyanın etkisi hakkında konuştu. İki yıl önce 2017 Kasım ayında odasında ölü bulunan genç kızın ailesi daha sonra kızlarının Instagram’da depresyon, ankisiyete, intahar gibi olumsuz gönderilere baktığını tespit etmiş. Aile kızlarının bu görüntülerden de etkilenerek intahara yöneldiğini düşünüyor.

Kızımın ölümünde sosyal medyanın etkisi var!

Molly’nin babası Ian Russell ayrıca sosyal medya şirketlerinin kullandığı algoritmalar ile  gençleri daha fazla zararlı içeriğe maruz bıraktıklarını da belirtiyor ve örnek olarak “Belirli bir spora ilgi gösteren birisinin o spor hakkında gittikçe daha fazla mesaj gösterdiği gibi,  kendine zarar verme veya intihar gibi konularla ilgilenen gençlere de bu konularda daha fazla içerik gösteriliyor olabilir” diyor.

kızının ölümünden sonra ebeveynlerinden habersiz açtığı Instagram hesabından çeşitli olumsuz içeriklere sık sık baktığı anlaşılan Molly’nin ölümü ise sosyal medyanın ve dijitalin doğru kullanılması gerektiği konusunu tekrar gündeme taşıdı.

Gençlerin çoğunun sosyal medya hesabı var!

Instagram ve Facebook’ta hesap açmak için yaş sınırı 13 ve şirket yakın zamanda yaş sınırının altında olduğunu tespit ettikleri kullanıcıların hesaplarını kapatmak için sıkı tedbirler aldı. Ancak 13 yaş  henüz “çocuk” kategorisine giren bir yaş ve bu platformlar o yaşta da çocuklar için tehlikeli olabilir. Gençlerin dijital mecralarda karşılaşabilecekleri tehlikeler ise sadece olumsuz örnek olan içerikler de değil. Siber zorbalıktan, istismara, pornografik içeriklerden dolandırıcılığa varan tehlikelerle karşı karşıyalar. Tüm bu sebeplerden dolayı ebeveynlerin dijital platformların doğru kullanımı konusunda bilgili olması gerekiyor.

 

İlginizi çekebilir:

Ebeveynler ergenlerde intihar eğilimini gözden kaçırabiliyor

Çocukları internet ortamındaki tehlikelerden nasıl koruyabiliriz?