Kızılay Başkanından “acil” kan bağışı çağrısı!

Kızılay’ın kan stokları azaldı. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, sosyal medya hesaplarından “Acil Duyuru” başlığıyla, tüm Türkiye’yi kan bağışına çağırdı. Ülke genelinde yaşanan kötü hava koşullarının kan stoklarını etkilediğini belirten Kerem Kınık, kan bağışlarının düşmesine rağmen kan ihtiyacının arttığını söyleyerek “Her gün 9 bin ünite kan bağışı almamız gerekiyor. Sizleri Kızılay kan bağış noktalarına davet ediyoruz” dedi.

Kızılay Başkanından “acil” kan bağışı çağrısı

 

Kızılayın 2018 yılında 2 milyon 571 bin ünite kan bağışı aldığını belirten Kınık, bu bağışları yaklaşık 4 milyon hastaya ve yaralıya ulaştırdık. Ancak kış koşulları ekiplerimizin çalışmalarını olumsuz etkiliyor. Hastanelerdeki kan ihtiyacı artıyor. Kan uzun süre saklanabilen bir tedavi aracı değil. Kızılay olarak her gün yaklaşık 9 bin ünite kan bağışı almamız ve hastanelere ulaştırmamız gerekiyor. Kan bağışı oranı şuan günlük  7 bin ünite civarında ve düşüyor.  Kış aylarına maksimum kan stokuyla girmemize rağmen, 60 binler dolayında olması gereken stok sayımız 40 binlerin altına inmiş durumda. Bu nedenlerle zaten duyarlı olan tüm milletimizi bir kez daha kan bağış noktalarımıza davet ediyoruz ve birbirimize ihtiyacımız olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz” dedi.

Kan bağışı nasıl yapılır?

Kan bağışı için öncelikle Kızılay kan bağış noktalarından birine geçerli bir kimlik belgesi ile başvurulması gerekiyor. Burada kan bağış formunu doldurduktan sonra doktor kontrolünden geçiliyor ve kan bağışı için uygunsanız bağış yapabiliyorsunuz. Bu süreç yaklaşık 20 dakika sürmektedir.