Kız Kulesi’nde çocukla gezinti

İstanbul deyince aklıma kuleler gelir

Ne zaman birinin resmini yapsam öteki kıskanır

Ama şu Kız Kulesi’nin aklı olsa

Galata Kulesi’ne varır

Bir sürü çocukları olur…

İstanbul Destanı’nda, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Kız Kulesi’nden böyle söz eder.

Kız Kulesi'nde çocukla gezinti

Üsküdar’da Salacak’ta oturdum yıllar önce. Kız Kulesi çocukluğumu hatırlatır bana. Kule hakkında anlatılan efsaneler hâlâ kulaklarımda.

Hani şu birbirini seven iki genç vardı Hero ve Leandros. Leandros, sevdiği kızla buluşmak için, her gece yüzerek gizlice kuleye gider. Fakat bir gece Hero’nun elindeki, Leandros’a yol gösteren meşale rüzgârdan sönüverir ve  Leandros boğazın akıntısında gece karanlığında kaybolur… Bir de Bizans İmparatoru’nun kızı vardı falcının yılan sokmasından ölecek dediği; kızını korumak isteyen İmparator’un, kızını kuleye göndererek  yılandan korumaya çalıştığı. ne yaptıysa Kral fayda etmez. Prenses, kuleye getirilen üzüm sepetinden çıkan yılan tarafından ısırılarak yaşamını yitirir.

 

Bu dramatik efsaneler haricinde kule, yüzyıllar boyu farklı amaçlarda kullanılmıştır. Tarihi 2500 yıl öncesine kadar uzanıyor. Bunlardan bazıları, fener, gümrük, depo, radar, su deposu olarak kullanılmasıdır. 2000 yılında restore edilen Kız Kulesi gündüz kafe-restoran, gece restoran olarak yerli ve yabancı ziyaretçilerine hizmet veriyor.

 

Kız Kulesi aynı zamanda müze

Ada,Anıt –Müze olduğundan,gelen ziyaretçilerin bilgileneceği, adanın her yönüne bakan bilgi panelleri var. Burada tarihi bir mekânı gezmenin keyfini yaşarken bir yandan da lezzetli yemekleri tadabilirsiniz.

Çocuğunuz ile gitmek isterseniz buranın bir ada olduğunu unutmamanızı ve tedarikli gitmenizi tavsiye ederim. Çocuğunuz küçükse en azından yanınızda bir yedek kıyafet bulundurun. 8 yaş ve üzeri biraz gizem, heyecan seven çocukların burada bulunmaktan daha çok hoşlanacağını düşünüyorum. Kabataş ve Salacak’tan  her gün sabah 09:00 ile 18:45 arası çalışan tekneler ile Kule’ye  ulaşabiliyorsunuz. Denizden yapacağınız kısa bir yolculuk sonrası Kız Kulesi’ne varmak, güzel ve lezzetli bir kahvaltının ardından çayınızı yudumlarken Kız Kulesi’nin efsanelerini ve tarihini çocuğunuzla paylaşmak hoş olabilir. Hatta çocuğunuz ile sohbet ederek onun kendi hayal gücünü kullanarak bu güzel mekân için bir hikâye oluşturmasına da ön ayak olabilirsiniz… Kısa sorularla onu yönlendirip içindeki hayal gücünü harekete geçirebilirsiniz. “Sence burası neden yapılmış olabilir?” sorusu iyi bir başlangıç olabilir. Gerisi sizin yeteneğinize kalmış…