Ana SayfaAileKereviz sapı suyunun faydaları neler? Fazlası nelere sebep olabilir?

Kereviz sapı suyunun faydaları neler? Fazlası nelere sebep olabilir?

-

Kereviz sapı suyu, ilk önce ABD’de yayılan bir sağlık mucizesi olarak çok popüler oldu. Anthony William tarafından başlatılan #CeleryJuiceChallenge ile gündeme oturan ve ünlü isimlerin de katılmasıyla daha da yaygınlaşan kereviz sapının %95’ i sudan oluşur. Kalorisi oldukça düşük olduğu için kereviz sapı suyu, özellikle zayıflamak için diyet yapanların tercihi oluyor.

Kereviz sapı ayrıca A, C, K vitaminleri, bazı B vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, fosfor, folat, potasyum, folik asit ve hücrelerimizi her türlü zararlı oksidan maddelerden koruyan antioksidanlar açısından oldukça zengindir ve yüksek miktarda lif içerir. Ayrıca düşük kalorilidir ve düşük karbonhidrat, yağ ve kolestrole sahiptir.

Kereviz iltihabı önleyen anti-inflamatuarlar içerir. Yani yaşlanmaya ve kronik hastalıklara neden olan serbest radikallerin oluşturduğu hasara savaş açarak tüm vücut sağlığını destekler. Kereviz suyu flavon adı verilen antioksidan bileşikleri içerir. Flavon, vücutta iltihaplanmayı durdurarak, kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Kerevizin içindeki kimyasal maddelerin vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği, canlılarda tümör oluşum riskini azalttığı gözlemlenmiştir.

Her gün kereviz yiyen ya da kereviz suyu içen hastaların tansiyonunun düştüğü ve kan basıncının dengelendiği görülür. Kolesterol düşürücü etkisiyle damar ve kalp hastalıklarından korunmada yardımcı olur. Kereviz suyu aynı zamanda stresi azaltarak uykusuzluğa iyi gelir ve baş ağrılarını azaltabilir.

Kerevizde bulunan lif, sindirim sisteminize yardımcı olur. Bağırsaklarınıza yerleşir ve midenizin daha yavaş boşalmasını sağlar. Bu nedenle tokluk hissini arttırarak ve açlık hissini bastırır. Kerevizin %95’ i sudan oluştuğu için vücudun susuz kalmasını önler.

Kerevizin içeriğindeki yüksek su oranı, besin emilimindeki bozulmaya neden olan vücudumuzdaki düşük sıvı seviyelerini arttırır ve yiyeceklerin sindirim sistemi yolundan kolayca geçmesine yardımcı olur. Lif içeriği aynı zamanda dışkıyı yumuşatır ve böylece kabızlığı önler.

İlginizi çekebilir: Kereviz çorbası tarifi

Kereviz sapı suyu içecekseniz bunlara dikkat!

Kereviz sapı suyu sağlıklı bir tercihtir. Her zaman dediğimiz gibi azı karar çoğu zarar olabilir. Bazı dikkat edilmesi gereken noktalar da şöyledir.

  • Kereviz sapı fazla yenirse ishal yapabilir.
  • Kereviz sapı suyu ile kür yapacak kişilerin bunu bir diyetisyen kontrolünde yapması ve belirli aralıklarla tekrarlanması ( 5 gün yaptıktan sonra ara verip sonra tekrar yapmak gibi)
  • Hamile kadınların aşırı miktarda kereviz sapı tüketimi tavsiye edilmez.
  • Kişiden kişiye farklı gelişebilecek alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Özellikle ilk defa içeceklerin dikkatli olması gerekir.