Karne ya kötüyse!

Karne ya kötüyse!

Bu cuma, bir eğitim öğretim yılının daha sonuna geliyoruz. Öğrenciler karne alacak ve tatil başlayacak. İyi karne sevinç, kötü karne ise endişe yaratacak. Siz hangisi için hazırlık yaptınız?

e-okul sistemi nedeniyle hepimiz karne notlarını zaten biliyoruz. Muhtemelen aile içinde günlerdir bu konular konuşuluyor. Cuma günü ise işin resim çektirme ve tüm uzmanların uyarılarına rağmen sosyal medyada karne fotoğrafları yayınlama günü olacağını düşünüyorum. Bu uyarıları dikkate alıp almamak tabii  sizlerin insiyatifinde. Ancak yine de siz siz olun fazla fotoğraf yayınlamayın. Artık sosyal paylaşım çılgınlıklarından bıkmadınız mı? Hele hele çocuğunuzu bu çılgınlığa hiç alet etmeyin derim.

Karneler iyiyse sorun yok peki ya kötüyse!

Başarılı çocuğu tabii ki takdir edeceğiz ama karnesi kötü olan çocukları yererek, onları rencide edecek tavırlar sergilemek, çok katı cezalar vermek yerine acaba onlarla konuşulsa ve soruna birlikte çözüm yolu aransa, gerekiyorsa bir uzmana başvurulsa, daha iyi olmaz mı? Neticede onlar bizim çocuklarımız ve bu güne kadar ne öğrendilerse, ne yaptılarsa hepsini bizlerden öğrendiler. Acaba yeteri kadar sorumluluk bilinci verememiş olabilir miyiz? Belki de sadece “ders çalış” denmesine değil de gerçekten yol gösterecek açıklayıcı bir konuşmaya ihtiyaçları vardır. Belki bir rahatsızlığı, mutsuzluğu veya bambaşka bir sıkıntısı olabilir.

Kendimden örnek vermek istiyorum. Ben alerjik rinit nedeniyle her sabah, okula giderken yaklaşık 1 saat üst üste hapşururdum. Okula gittiğimde o kadar yorulmuş olurdum ki derste uyuduğum olurdu. İlkokuldaydım, derdimi anlamadım ve  anlatamadım. Notlarım düştü ve tembel olarak etiketlendim. Etiketlendikten sonra moralim iyice bozulduğu için durumu kabullendim ve düzeltmek için çaba harcamadım. Keşke o zaman biri durumumu anlayıp bir çözüm bulsaymış. Ben de o kadar sıkıntı çekmezdim. Alerji, neredeyse bir yıl okul hayatımı mahvetti.

Karne günü kabusa dönüşmesin

Cuma günü, medyada evden kaçan, kendine zarar veren çocukların dramını görmek istemiyorum. Sanırım sizler de istemezsiniz. Bugün sadece karne alma ve tatile başlama günü olmalı. Sorunlara çözüm bulmak için zaman var. Okuyalım, araştıralım gerekiyorsa uzmanlara danışalım. Çocukların küçücük kalplerini kırmayalım. Unutmayalım o karneler aslında sadece çocukların değil velilerin, öğretmenlerin hatta eğitim sisteminin de karnesi. Tek suçu çocuklara yıkmayalım.

Güzel bir karne günü dilerim…

Serap Torun

 

 

 

 

 

 

Serap Torun
Gazeteci