Karne günü için bakın ne dediler!

Karne günü için bakın ne dediler!

Bugün 18-01-2019 itibariyle yarıyıl tatili başladı. Medyada karnelerini alan öğrencilere, aile ve öğretmenlere yönelik pek çok mesaj yayınlandı. Bunların ortak anafikri karnenin sadece çocuğa ait olmadığı, karnedeki notların öğrenci, öğretmen ve velilerin ortak başarısını gösterdiği yönündeydi. Bugün gerek medya gerek sosyal medyada karne günü hakkında dikkat çeken bazı mesajlar ise şöyle;

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,

“Bir çocuğun başarılı ya da başarısız olduğunu karnenin sol tarafıyla ilişkilendiriyorsak o zaman biz öğretimin peşindeyizdir. Ama çocuğun karnesinin sağ tarafında yer alan özellikler de dikkate alınıyor ve çocuk bütünsel olarak değerlendiriliyorsa o zaman çocuğun bütünsel gelişimine hürmet ediyoruz, saygı gösteriyoruz demektir”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ayrıca Twitter hesabından;“Mola denince sıklıkla dinlenmek algılanır. Oysa denizciler ‘mola’ dediklerinde hareket ederler. halatların bağlandıkları yerden fora edilmesine, çözülmesine denizciler ‘mola’ diyorlar. Yani hareket ondan sonra başlıor. Bugün biz de bütün öğrenciler için hep beraber ‘mola’ dedik. Bizim verdiğimiz bir ödev yok, ama sizin yapacak çok şeyiniz var. Yeni hayaller kurun, yeni birilerini tanıyın, görmediğiniz yerler görün, bilmediğiniz şeyler öğrenin, kendinizi dinleyin, kendi sesinizi duyun…Bunlardan daha anlamlı 15 tatil ödevi düşünemiyorum. Evet halatlar çözüldü…. Şimdi bütün denizler sizin, yol sizin, yolculuk sizin.” yazılı bir gönderi paylaştı.

Çocuk Genç ve Yetişkin Psikiyatristi Prof. Dr. Bengi Semerci

Semerci sosyal medydan yaptığı açıklamada, “Bugün karne günü çocukların karnelerini ailenin, öğretmenlerin, ve eğitim sisteminin katkılarını da göz önüne alarak değerlendirmek gerekir. Erişkinler başarısızlığı paylaşmakta cimri olmayın. Tatil ise tüm kuraların kalktığı bir zaman değil aile, çocuk paylaşımlı iyi zaman geçirmeye dayanan bir zaman dilimidir. İyi Tatiller”dedi.

Karne günü ile ilgili velilere çocuklarına nasıl davranmaları gerektiği ile ilgili pek çok haberin paylaşıldığı medyada genellikle söylemler çocuklara zayıf karne sebebiyle kötü davranılmaması, sözlü olarak dahi rencide edilmemesi, küçük düşürülmemesi, akranları ile kıyaslanmaması ve yarı yıl tatilinin doğru değerlendirilmesi yönündeydi.

Ayrıca uzmanlar karnelerin çocukların güvenliği açısından sosyal medya platformlarında üzerindeki kişisel (okul adı, sınıf, okul numarası, kimlik numarası, öğrencinin adı vb) net olarak görünür şekilde paylaşılmaması için uyardı.

 

Kids Haber
Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.