Kadıköy Sağlık Şenliği başlıyor!

 

Sevgili Kids Gourmet okuyucuları, hepinize merhabalar,

Ben Çölyakla Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oya Özden. Bundan böyle ara ara sizlerle Çölyak ve Glutensiz Beslenme hakkındaki yazılarımı paylaşacağım. Umarım bu konuyla ilgili sizlerin de merak ettiği soruların cevaplarını verebilir, farkındalık adına yapmak istediğim çalışmayı gerçekleştirebilirim.

Ben 23 sene önce tanı almış bir çölyaklıyım. İlk zamanlarda ülkemizde glutensiz beslenmeyle ilgili hiç birşey yokken başladığım ve arkadaşlarımla birlikte başlattığım çalışmalarıma halen gönüllü olarak devam ediyorum. Derneğimizi çölyaklı birkaç aile ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Pediatri Gastroenterologlarının desteğiyle 2002 yılında kurduk. Ve o günden beri sayısız çölyaklıyla bilgi paylaşımında bulunup destek olmaya çalışıyoruz. Yaptığımız tüm çalışmaları ve çölyakla ilgili bilinen doğru ve yanlışları sizlerle ilerleyen günlerde paylaşmaya devam edeceğim.

Ancak şimdi takvim gereği sizlere duyurusunu yapmak istediğim önemli bir Sağlık Şenliği var. Dünya Sağlık Haftası sebebiyle Kadıköy Kent Konseyi ve 25 Hasta Derneğinin ortaklaşa hazırladığı Kadıköy Sağlık Şenliği 9 Nisan’da Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda yapılacak. Şenlik ücretsiz ve sabah 11.00 ile 18.00 saatleri arasında gün boyu sürecek. Dans, yoga, sağlık söyleşileri, konser, çocuklara etkinlikler ve daha neler neler. Güzel bir pazar geçirmek isteyen herkesi bekliyoruz.

Birleşmiş Milletlere bağlı olan ve toplum sağlığıyla ilgili uluslararası çalışmalar yapan Dünya Sağlık Örgütü’nün anayasası 26 ülkenin onayı ile 7 Nisan 1948 de yürürlüğe girmiş olup bu tarihe atfen her yıl 7 Nisanda Dünya Sağlık Günü ve 7-13 Nisan tarihleri arasında da Dünya Sağlık Haftası kutlanmaktadır. 2017 Yılı Dünya Sağlık Günü 7 Nisan Cuma olup, 2017 Yılı Dünya Sağlık Haftası ise 7 Nisan Cuma günü başlayıp 13 Nisan Perşembe günü bitmektedir.

Keyifli bir hafta sonu diliyor ve saygılarımı sunuyorum…Sağlıkla kalınız..

Avatar
Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği yayın. Anne bebek çocuk sağlığı, gelişimi ve beslenmesi.