İstanbul Sanatla Yaşam’da terapötik sanat atölyesi ile tanışın

İstanbul Sanatla Yaşam’da terapötik sanat atölyesi ile tanışın
İstanbul Sanatla Yaşam’da terapötik sanat atölyesi ile tanışın

Çocukların hayatında önemli rolü olan sanat, genel kültürleri yanı sıra ruhsal gelişimlerinde de rol alıyor. Bu noktadan yola çıkan Ressam ve Sanat Eğitmeni Selin Göksel liderliğinde 8-12 yaş çocuklar için hazırlanan terapötik sanat atölyesi, İstanbul Sanatla Yaşam’da gerçekleşecek.

İstanbul Sanatla Yaşam’da terapötik sanat atölyesi ile tanışın

8-12 yaş çocuklar için terapötik sanat atölyesi,

​8-13 Temmuz 2019, Pazartesi – Cuma 13:00 -15:30 tarihlerinde gerçekleşecek terapötik sanat atölyesi çocukların olumsuz duygular ile başa çıkma becerilerini geliştirmeyi hedefliyor.

5 Gün boyunca sürecek 2.5 Saat süreli atölyeler boyunca, “Çocukların hayal kırıklığı, öfke ve korku gibi olumsuz duygulara bağışıklı kılan dışa vurumcu çalışmalara yer verecek, katılımcıların sanatla ifade yoluyla ‘duygu düzenleme becerilerini’ geliştirmeye odaklanacağız.” diyen Selin Göksel, terapötik sanat atölyesinde, klasik sanat derslerinden farklı çalışmaların olacağına da değindi. Atölyede öncelikle birbirini tanımaya ve güven oluşturmaya yönelik, drama ve ısınma oyunları oynanacak, ardından bazen ortak bazen de bireysel çalışarak, baskı, sagoma (bedenin dış hatları resmi), kukla yapımı, otoportre ve şehir peyzajı gibi görsel sanat aktivitelerine yer verilecek. Çocuklar yaratıcı süreçlerinde Frida Kahlo, Rene Magritte, Gustav Klimt ve Andy Warhol gibi modern sanatın öncülerinin eserlerinden ilham alarak özgün ifadelerini oluşturacaklar.

12-15 yaş ergenler için de var

İstanbul Sanatla Yaşam’da terapötik sanat atölyesi ile tanışın

Temmuzu’un 3. haftasında ise yine Ressam ve Sanat Eğitmeni Selin Göksel liderliğinde 12-15 Yaş grubu ergenler için terapötik sanat atölyesi, yine İstanbul Sanatla Yaşam’da gerçekleşecek.

​16-19 Temmuz 2019, Salı – Cuma 13:00 -15:30 tarihlerinde gerçekleşecek terapötik sanat atölyesi ergenlerin beden, kimlik ve aidiyet konularındaki arayışlarını yaratıcı sürece taşımalarını hedefliyor.

4 Gün boyunca sürecek 2.5 Saat süreli atölyeler boyunca katılımcıların beden, kimlik ve aidiyet konusundaki arayış süreçlerine odaklanılacak. Ergenlerin yaşadıkları farklı duygu durum ve bedensel değişimlerine uyum süreçlerine, grup içerisinde ayna tutup, çeşitli oyunlar ve farklı sanatsal ifade biçimleri ile katkıda bulunulması amaçlanıyor. 12-15 Yaş Ergenlerin ihtiyaçlarına göre tasarlanmış terapötik sanat atölyesinde portre, aksiyon resmi ve mandala çalışmaları yer alacak. Katılımcılar, yaratıcı süreçlerinde Andy Warhol, Jackson Pollock ve Frida Kahlo gibi modern sanatın öncülerinin eserlerinden ilham alarak özgün ifadelerini oluşturabilecekler.

İstanbul Sanatla Yaşam’da terapötik sanat atölyesi ile tanışın

 

Freud ‘Rüyalar, bilinç dışına uzanan bir kral yoludur.’ sözüyle hayal gücünün ve düşlemin bireyin benliğini keşif sürecindeki önemli rolüne vurgu yapar. Rüyalar gibi sanatsal ifadeler de, hayal gücünü aktive ederek, bilinç dışının dışa vurumuna imkân sağlar. Bireyler, yaratıcı süreçte, varlığının farklı yönlerine ayna tutan ifadeler üretir ve bu şekilde kendisini tanıma fırsatları yakalar.

Atölyelere katılmak isterseniz iletişim için web sitesini ziyaret edebilir ya da telefon ile ulaşabilirsiniz.

​İletişim: https://www.istanbulsanatlayasam.org/

0(533) 206 16 46 / istanbulsanatlayasam@gmail.com