İstanbul Oyuncak Müzesi’nde 4-9 yaş çocuklar için baskı etkinliği

İstanbul Oyuncak Müzesi'nde 4-9 yaş çocuklar için baskı etkinliği

Takvim olarak kış günlerini geride bıraktık. Baharla birlikte gelen güzel güneşli ılık havalar neşemizi yerine getirmeye yetti bile. Yaz tatili günlerini iple çekerken şehrin temposuna eşlik etmek, kendimizi sokaklara atıp, festivaller, konserler, sergiler, workshoplar gezmek istiyoruz artık. Hele bir de çocuklarınız varsa onlarında yaz tatiline girmeden vakitlerini güzel geçirip bu güzel havalardan nasiplerini almaları için düşüncelere girmiş olabilirsiniz. Bende sizlere köşemde bu konularla ilgili bazı önerilerde bulunacağım.

İstanbul Oyuncak Müzesi'nde 4-9 yaş çocuklar için baskı etkinliği

Sende kimsin? diye sorduğunuzu duyar gibiyim 🙂

Ben, Güzel Sanatlar Resim bölümü mezunu bir sanat eğitimcisiyim. Sanatla yakından ilgileniyorum. Kişisel ve karma, yurt içi ve yurt dışı sergilere katılmakla birlikte Bilgi Üniversitesinde eğitim görevlisi olarak çalışıyorum. Aynı zamanda çocuklar ve gençlerle sanat atölye çalışmaları, workshoplar yapıyorum.

Bugün sizlere benim çok sevdiğim kadar sizlerin de çok sevdiğinizi düşündüğüm bir mekândan bahsetmek istiyorum.
Hani küçükken oynadığınız ve hiç unutmadığınız bir oyuncağınız vardır. Bazen hatırlar, “Acaba nerededir o oyuncağım?” diye düşünürsünüz. Çocukluğunuza döner, anılarınızı tazelersiniz… İşte size o oyuncağınızı hatırlatacak bir mekân; İstanbul Oyuncak Müzesi.

 

İstanbul Oyuncak Müzesi’ni yaşamak

Belki pek çoğunuzun gezdiği, sizi çocukluğunuza götüren, geçmişe yolculuk ettirirken hayâller kurduran, tatlı mı tatlı, güzel mi güzel, sıcacık bir müze burası.
Aslında burada bir müzeden çok daha fazlası var. Sanki büyük ve geniş bir ailenin evine misafir oluyor insan burada.

Zaten müze binasının tarihçesini okursanız, Sunay Akın’ın ailesinden kalan tarihi bir köşk olduğunu göreceksiniz. Ayrıca kapısının önünde bulunan zürafa heykellerinin bile neden orada olduklarını anlatan bir hikâyesi var. Müzeye uğramadan önce web sitesinden, ne gibi etkinlikler düzenlendiğini öğrenip rezervasyon yaptırabiliyorsunuz.

Bu müzede 7’den 70 e herkesin keyif alacağı farklı disiplinlerden (tiyatro, edebiyat, psikoloji, plastik sanatlar, sinema, tasarım vb.) etkinlikler düzenleniyor. Ayrıca bazı günler Müzenin şirin kafesinde oturup bir yandan sıcak çayınızı yudumlayıp öte yandan kitabınızı okurken Sunay Akın yanınıza gelerek, güler yüzü ile “merhaba” diyebilir. Onunla hoş bir sohbete dalabilirsiniz.

Ben de bu müzede, bazı hafta sonları çocuklar ile birlikte etkinlikler yapıyorum. Etkinlikler benim kurguladığım bol malzemenin, geri dönüşüm materyallerinin bulunduğu, çocukların yaratıcılıklarını geliştirecek atölye sanat çalışmaları. Çocuklar ile güzel vakitler geçiriyoruz. Her ay farklı konularımız oluyor. Çocuklarlar ile birlikte hayâl dünyamızın derinliklerine inerek müzede kısa bir gezi yapıyoruz. Bazen uzay odasına gidiyoruz. O anda astronot oluyoruz..Uzaya ilk giden köpek Lyca oyuncağının hikâyesini öğreniyoruz. Bazen tren odasına gidip kısa bir seyahate çıkıp tren oyuncaklarını keşfediyoruz. Ardından bebek evleri odasına giderek, küçük dükkân oyuncaklarından alışveriş yaptığımızın hayâlini kuruyoruz. Ve daha onlarca oyuncağın arasında gezdikten sonra atölyemize girip, oyuncaklardan aldığımız ilham ve fikirlerle, 3 boyutlu, 2 boyutlu çalışmalar yapıyoruz. Bunu yaparken mümkün olduğunca yeni materyaller kullanmaya gayret ediyoruz. Düğmeler, kumaşlar, tüyler, ipler, süngerler, doku malzemeleri, boyalar, kâğıtlar, dergiler vb. pek çok hayatın içinden malzemeler ile hayâl dünyamızı yaratmaya başlıyoruz. Bu etkinliklerden daha fazlasını oyuncak müzesinde çocuklarınız veya siz de deneyimleye bilirsiniz.

Bu ay yazımda sizlere kendimin de içinde olduğum bir mekân olan oyuncak müzesinden bahsettim. Bana ebeveynlerden çok sık gelen birkaç soruya da bu vesileyle yanıt vermek istiyorum.

Soru 1: Müzelerde yapılan etkinlikler ücretli mi? Resim sergilerine giriş ücretli mi? gibi çok çılgın sorulara da maruz kalıyorum 🙂

Hiç bir resim sergisi ücretli değildir. Lütfen çocuklarınızı resim-heykel sergilerine götürün. Çünkü bir insanın görsel algıları, 3 boyutlu algı ve estetik yeteneğinin gelişim göstermesi , çocuk yaşlarda başlıyor.
Müzelere gelirsek; müzelerin ayakta kalması için tabi ki bir takım etkinlikler ücretli fakat her hafta sponsorların desteği ile müze kapsamında ücretsiz etkinliklerde yapılmakta. Lütfen bunları müzelerin web sitelerinden takip edelim.

Soru 2: Benim çocuğum çok yetenekli (3-6 yaş) sürekli resim yapıyor, resim yaparken çok keyif aldığını, saatlerini vererek konsantre olabildiğini görüyoruz. Onun bu yeteneğini bir resim kursuna yazdırarak pekiştirmek istiyoruz. Siz ne dersiniz?

Ben 3-6 yaş çocukların kurs ortamında resim eğitimi almalarını önermiyorum. Çünkü bu yaş gurubundaki çocuklar sürekli programlı bir şekilde verilen sanat eğitiminden sıkılıyorlar. Hatta resim yapmayı kurallı görüp soğumaya bile başlayabilirler. Bunun yerine öncelikle sizin evinizde yapabileceğiniz küçük aktiviteler, onları teşvik edecek materyaller edinmeniz , onları sanatı sevdirmek için daha güzel bir yol olacaktır. Bol bol birlikte güncel sergileri, müzeleri gezin, müzelerin çocuk atölyelerine katılın. Unutmayın ki sanat eğitimi öncelikle müzelerde başlar.
Öyleyse bu yazımı sizin çocuğunuzla birlikte evde uygulayabileceğiniz eğlenceli küçük bir baskı sanatı aktivitesiyle kapatmak istiyorum. Tabi ki bu etkinliği yapmadan önce çocuğumuza en basit şekilde hikayeleştirerek anlatma yolunu seçmenizi öneririm.

4-9 yaş çocuklar için baskı etkinliği

Çok eski zamanlarda bilgisayar yoktu, matbaa yoktu, yazarlar ve ressamlar yazdıklarını, çizdiklerini çoğaltmak için baskı tekniklerini kullanıyorlardı. Bu baskıları yapabilmek için taş baskı, ipek baskı, ağaç baskı, çinko baskı yöntemlerini vardı. Bugün de bu teknikler kullanılarak baskı sanatları , sanatın bir dalı olarak karşımıza çıkmaktadır.
Baskı sanatını daha iyi anlayabilmek için eva baskı tekniğini uygulayabiliriz. Evinizde çocuğunuzla yapabileceğiniz eğlenceli bir aktivitedir.

Gerekli malzemeler

Akrilik boya, A4 eva sünger, renkli fon kartonu, boya vermek için sünger merdane, kurşun kalem.
A4 eva sünger üzerine istenilen resim çizilir. Eva üzerine çizilen resim kurşun kalem ile iyice ezilir. (Dikkat! Sünger ezilirken delinmemesi gerekir.)
Plastik tabak içine sıkılmış akrilik boya, sünger merdane yardımı ile eva sünger üzerine sürülür. Fon kartonunun üzerine boya sürülmüş eva basılır. Birden fazla renk kullanabilirsiniz.

Sevgilerimle

Mihriban Mirap – Ressam
Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi

 

İstanbul Oyuncak Müzesi'nde 4-9 yaş çocuklar için baskı etkinliği

 

İstanbul Oyuncak Müzesi'nde 4-9 yaş çocuklar için baskı etkinliği

 

İstanbul Oyuncak Müzesi'nde 4-9 yaş çocuklar için baskı etkinliği