İstanbul Modern ile sanat dolu bir sömestir tatili sizleri bekliyor


2017 sömestir tatilini İstanbul’da geçirmeyi planlıyorsanız, İstanbul Modern’in çocuklar için hazırladığı eğitim, atölye programlarına bakmadan plan yapmamanızı öneririz. Resimler ve Kostümler, Geleceğin Mimarları, Mikroskoptan Resimler, Çamurdan Heykeller, Dönüşen Tasarımlar, Büyülü Ağaçlar ve daha pek çok atölye programı yarı yıl tatilinde çocukları bekliyor.
İstanbul Modern, 7-12 yaş aralığındaki çocuklar için hem eğlenceli hem de öğretici bir dizi atölye hazırladı. Çocuklar sabah saatlerinde müze uzmanlarıyla sanatı yorumlamaya yönelik atölyelere katılıp, öğleden sonra da ressam İsmet Değirmenci ile birlikte çalışma fırsatı bulacak.
23 Ocak – 3 Şubat 2017 tarihleri arasında düzenlenen yarı yıl sanat atölyelerinde çocuklar, hem yaratıcılıklarının sınırlarını zorlayacak hem de bir çok sanatı farklı pratiklerle uygulama şansı elde edecek. Yarı yıl sanat atölyelerinde günlük veya haftalık kayıt yaptırmak mümkün.

SABAH ATÖLYELERİ
Sabah atölyeleri 10.00-12.00 saatlerinde, hafta içi her gün 2 saat boyunca uygulanmaktadır.

Resimler ve Kostümler Atölyesi
23 Ocak, 30 Ocak 2017, Pazartesi
Bu atölyede çocuklar, renklerle, lekelerle ve farklı sanat malzemeleriyle çalışarak hayal güçlerinin sınırlarını zorluyor. Sanat tarihinden usta ressamların resimlerinden örneklerin yer aldığı bir sunumu izleyerek, resimlerde tarif edilen dönemleri ve kostümleri değerlendiriyorlar. Ardından, önce prova mankenleri üzerinde bir kostüm tasarlıyor, sonra bu kostümü giyen bir figür için resim çalışması yaparak atölye çalışmasını tamamlıyorlar.

Geleceğin Mimarları
24 Ocak, 31 Ocak 2017, Salı
Çocuklar bu atölyede onlar için özel hazırlanmış geometrik biçimleri bir araya getirip boyayarak oyun alanlarıyla dolu bir kent yaratıyorlar. Çalışma, çocuklarda kent kavramını geliştirmeyi ve çevre bilincini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Mikroskoptan Resimler
25 Ocak, 01 Şubat 2017, Çarşamba
Bilimin araştırma teknikleri ile plastik sanatları buluşturan program, çocukların sık rastladıkları soğan kabuğu, kum, yaprak gibi malzemelerin mikroskop ile nasıl göründüklerinin incelenmesi ile başlıyor. Ardından gördükleri görüntülerden yola çıkarak bu mikro dünyanın resimlerini su bazlı boyalar kullanarak üretiyorlar. Program müzenin “Sanatçı ve Zamanı” adlı koleksiyon sergisinin gezilmesi ile tamamlanıyor.

Çamurdan Heykeller
26 Ocak, 02 Şubat 2017 Perşembe
Bu atölye çalışması çocukları doğal bir malzemeyle çalışarak imgelem dünyalarını geliştirmeye davet ediyor. Programda çocuklar İstanbul Modern’in “Sanatçı ve Zamanı” koleksiyon sergisinde yer alan bazı otoportre çalışmalarında olduğu gibi kendi hikayelerinden yola çıkıyor. Fiziksel özelliklerinin ötesinde kendi iç dünyalarına bakan çocuklar, kendini anlatma sanatının alışılagelmişin dışında kalan, binbir türlü yöntemiyle tanışıyor. Alışkanlıklarını, korkularını yani kendilerine dair özgünlüklerini, çamura form vererek somutlaştırıyorlar.

Duvar Ressamları
27 Ocak, 03 Şubat 2017 Cuma
Fransa’daki ilk duvar resimlerinden Avustralya yerlileri aborjinlerin yaptığı resimlere, Mısır hiyerogliflerinden İtalyan ressamların duvar resimlerine uzanan bir yelpazede figür ve anlatı konusuna odaklanan program, çocukları bir anlatı içeren duvar resimleri yapmaya davet ediyor. Örneklerin incelendiği bir sunum ile başlayan program, çocukların kendi hikayelerini oluşturacak imgeleri hayal etmeleri ile devam ediyor. Çocuklar, duvar üzerinde, kendileri için ayrılmış bölümlere hikayelerini boyalarla aktarıyor, duvar resimlerini yaparak programı tamamlıyor.

RESSAM İSMET DEĞİRMENCİ İLE SANAT ATÖLYELERİ
Sanatçı atölyeleri 13.00-16.00 saatlerinde, hafta içi her gün 3 saat boyunca uygulanıyor.

Büyülü Ağaçlar
23 Ocak, 30 Ocak 2017, Pazartesi
Bu atölyede çocuklar, doğanın eşsiz parçası ağaçları sadece görüntüleriyle değil, yaprakları, gövdeleri, tohumları hatta üzerlerindeki kurt izleriyle tanıyor. Doğayı sadece görerek değil, dokunarak, koklayarak hissederek ve inceleyerek tanımayı öneren atölye çalışması, çocukları bu deneyimi sanata dönüştürmeye de davet ediyor. Onlar için özel olarak hazırlanan keşif masasında ağaçları tanıyan çocuklar, farklı ağaçlara ait dokuları kullanarak sanatçının eşliğinde mono baskılar üretiyor. Yaprakları, ağaç kabuklarını boyuyor, izlerini çıkarıyor ve soyut resimler oluşturuyorlar.

Sevimli Dostlar
24 Ocak, 31 Ocak 2017, Salı
Çocuklar bu atölyede hayvan dostlarını konu alan büyük resimler hazırlıyor ve sevdikleri hayvanların ilk olarak fiziksel özelliklerini tanımlayarak programa başlıyor. Her bir hayvan figürünün her bir uzvunu, en anlatımcı biçimde şekillendirmenin yollarını araştırıyor ve farklı perspektiflerle oluşturdukları bu uzuvları bir gövdede buluşturarak anlatımcı resimlerini tamamlıyorlar. Sanatçının yönlendirmesi ile üretilen bu resim çalışması, çocuklara farklı bakış açıları ile ifadeler üretmenin ve derinlikli resimler yaratarak figürlerinde vurgulamak istedikleri unsurları öne çıkarmanın yöntemlerini sunuyor.

Deniz Taşları
25 Ocak, 01 Şubat 2017, Çarşaba
Bu program çocukları denizi yosunları, balıkları, gemileri, hatta dalgaları ile hayal etmeye çağırıyor. Onlar için özel olarak toplanmış olan deniz taşlarının üzerlerine, sanatçının aktaracağı teknik bilgiler ışığında resimler yaratıyor ve her bir resimledikleri taşı bir araya getirerek, tıpkı bir yapboz gibi hayal güçlerini tetikleyen bir oyuncak üretiyorlar.

Kayıp Manzara
26 Ocak, 02 Şubat 2017 Perşembe
Program adını sanatçının 2013 yılında gerçekleştirdiği, doğayı konu alan aynı adlı sergisinden alıyor. Sanatçı çocukları, sanat tarihinde farklı dönemleri temsil eden bazı manzara resimleri üzerine düşünmeye davet ediyor. Kompozisyon değerlerini tartışarak atölye uygulamasına başlayan çocuklar, ardından suluboya tekniklerini tanıyor. Mmanzaralarını sulu boya kullanarak üretip, üretim sürecinde kendi bakış açılarını, yani “kayıp manzaralarını” buluyorlar.

Dönüşen Tasarımlar
27 Ocak, 03 Şubat 2017 Cuma
Doğa dostu tasarım fikirlerinin üretildiği bu atölye çalışmasında çocuklar, sanatçının yönlendirmesi ile gazete, pet şişe, paket kağıtları gibi atık mazemelerle üç boyutlu modeller üretiyor. Havayı temizleyen ve serinleten şapkalar, doğal yakıt tüketen pervaneli koltuklar, hiç bitmeyen defterler gibi ilginç ve bir o kadar da heyecan verici fikirler, bu atölyede geri dönüşüm malzemeleri ile somutlaşan modellere dönüşüyor.

Katılım Ücretleri:
• Sanatçı Atölyeleri katılım bedeli günlük 170 TL, haftalık 700 TL’dir.
• Sabah Atölyeleri (müze uzmanları ile yürütülür)katılım bedeli günlük 100 TL, haftalık 450 TL’dir.
• Detaylı bilgi: 0212 334 73 52 veya [email protected]