İşlenmiş gıda daha fazla yemenize sebep olabilir

sağlıksız beslenme nedeniyle kör ve sağır oldu
İşlenmiş gıda daha fazla yemenize sebep olabilir

İşlenmiş gıdalarla beslenmek, insanların daha fazla yemesine ve kilo alımına yol açıyor. ilimsel Cell Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre, insanlara aşırı işlenmiş diyet verildiğinde, işlenmemiş diyete göre günlük 500 kaloriden daha fazla ekstra kalori aldıkları tespit edildi. Katılımcılar aşırı işlem görmüş gıdalarla beslendiklerinde yaklaşık 1 kilo aldılar. İşlem görmemiş gıda ile beslendiklerinde ise yaklaşık 1 kilo verdiler.

Bir ay boyunca Maryland’deki Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) Klinik Merkezi’ndeki bir laboratuvarda 20 sağlıklı gönüllü ile yapılan çalışmada, katılımcılar rastgele iki hafta süreyle aşırı işlem görmüş veya az işlenmiş yiyeceklerden oluşan bir diyet sunuldu. İki hafta sonra diyet değişimi yapıldı. Her iki gruptaki öğünlerde yaklaşık aynı miktarda kalori, şeker, lif, yağ ve karbonhidrat bulunuyordu.

İşlenmiş gıda daha fazla yediriyor

Yeni çalışmayı yürüten araştırmacılar, “İşlenmiş gıda tüketiminin sınırlandırılması obezitenin önlenmesi ve tedavisi için etkili bir strateji olabilir.” diyorlar. Yazarlar, araştırmanın, insanların neden aşırı işlem görmüş diyet sırasında daha fazla yediklerini ve daha fazla kilo aldıklarını belirlemek için tasarlanmadığını, bu sebeple bu konunun da ayrıca araştırılması gerektiğini vurguluyorlar.

Çalışmadan elde edilen diğer bir sonuç ise insanların işlenmemiş diyete kıyasla aşırı-işlem görmüş diyet ile beslendiklerinde yemeklerini daha hızlı yeme eğiliminde olmaları. Hızlı yemek yemenin genel fazla gıda alımına neden olabileceği biliniyor.  Araştırmacılar, aşırı işlenmiş gıdaların yumuşak ve daha kolay yenebilir olması sebebiyle hızlı yutulabileceğine dikkat çekiyor.

Araştırmacılar, aşırı işlenmiş yiyeceklerin, kolaylıkları ve düşük maliyetleri göz önüne alındığında bir anda kesilmesinin zor olduğunu da belirtiyorlar.  Araştırma başyazarı Hall, “Daha az işlenmiş gıdalar hazırlamanın daha fazla zaman ve para gerektirdiğine dikkat etmeliyiz. İnsanlara daha sağlıklı beslenmelerini söylemek, sağlıklı yiyeceklere erişimi olmayan bazı insanlar için etkili olmayabilir.” diyor.

Aşırı işlem görmüş gıda ne demek?

Aşırı işlem görmüş gıdalar, genellikle içinde çok sayıda ismini bilmediğiniz madde olması ile anlaşılır. Bunlar koruyucular, lezzet vericiler, fruktoz, mısır şurubu vb. maddelerdir. En temel haliyle paketlenmiş gıdalar olarak bilinirler. Bu maddelerin 4-5 den fazla olması o gıdanın aşırı işlem görmüş olduğunun da göstergesidir.

Kaynak araştırma:

https://www.cell.com/cell-metabolism/fulltext/S1550-4131(19)30248-7#secsectitle0035

Büşra Yılmaz'a kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.