Ana Sayfa Etkinlik İşitme engelli çocukların ailelerine destek için web sitesi kuruldu

İşitme engelli çocukların ailelerine destek için web sitesi kuruldu

0-5 yaş aralığındaki işitme engelli çocukların diğer yaşıtları gibi gelişimini sürdürebilmesi için mümkün olan en erken yaşta aileleri tarafından özel bir eğitime tabi tutulmaları gerekiyor. Bu süreçte ailelerin, işitme engelli çocuklarını nasıl eğitecekleri konusunda bilinçlendirilmesi ve desteklenmesi önem taşıyor. Eğer sizin de çocuğunuzda işitme problemi varsa destek alabileceğiniz bir web sitesi kuruldu.

İşitme engelli çocukların ailelerine destek için videolar hazırlandı

Samsung ve ÇED (Çocuk Eğitim Derneği) , Ses Getirenler web sitesi üzerinden yayınlanacak Aile Destek Videoları, Uzman Videoları ve Aile Danışma Hattı ile işitme engelli çocukları ve ailelerini destekliyor. Böylelikle erken çocukluk okul öncesi dönemde yaşıtlarıyla paralel gelişim gösteren işitme engelli çocukların, okula hazırlanmaları ve topluma daha kolay uyum sağlamaları hedefleniyor. Aile Destek Videoları ailelerin çocukları ile birlikte evde ders çalışma tekniklerini içeren yönlendirici ve aileleri destekleyici 212 adet eğitim videosunu içeriyor.

Uzman Videoları ise uzman doktor, odyolog, konuşma terapisti ve özel eğitim uzmanı, okul öncesi dönem ve erken çocukluk dönemi alanlarında çalışan akademisyenlerin hazırladığı 30’u aşkın videodan oluşuyor.

“Bize ulaşamayan ailelere teknolojinin imkanlarıyla ulaşacağız” 

Çocuk Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ömer Cenker Ilıcalı dernekle ve faaliyetleriyle ilgili şu şekilde bilgi veriyor: “0-5 yaş işitme engelli çocuklar ve aileleri ile çalışmalarımıza 2008’de başladık. 12 çocukla başladığımız projede öğrenci sayımız her yıl arttı ve 2017’de 104 işitme engelli çocuğa ve ailesine ulaştı. Derneğimizde erken çocukluk – okul öncesi ve okul çağındaki işitme engelli çocuklara eğitimler veriliyor.

En önemli çalışma alanlarından birinin çocukların aileleri olduğunu kaydeden Ilıcalı, ailelere çocuk gelişimi, sağlık, kendi kişisel gelişimleri ve temel haklar gibi konularda psikolog ve aile danışmanları tarafından eğitimler ve bireysel danışmanlık verildiğini anlatıyor. Ilıcalı, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu proje ile bize ulaşamayan ve bizleri yaşadıkları şehirlere davet eden işitme engelli çocukların ailelerine gelişen teknoloji ve ulaşım imkanlarını kullanarak erişmeyi planlıyoruz. Aileleri ile ev ortamında desteklenen çocuklar, geleceğe yaşıtları ile eşit şartlarda hazır olacaklar. Bu proje, işitme engelli çocuklarımız, aileleri, Samsung Electronics Türkiye ve Çocuk Eğitim Derneği için hayırlı olsun.”dedi.

 

Kids Haber
Kids Haber
Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.

SON YAZILAR

Kırık saç uçlarını onarmak mümkün mü?

Koronavirüs salgını nedeniyle çoğu insan kuaförlere daha az gitti. Belkide saçlarız kesim yada bakım yaptıramadığınız için yıprandı. Bazıları evde saçlarını kendi kesti yada pahalı...

Meme estetiği emzirmeye engel değil

Meme estetiği kadınlar tarafından sıkça tercih edilen bir estetik operasyon. Her ne kadar anneliğin simgesi olsa da memede yaşanan sorunlar, günümüzde gelişmiş ameliyat teknikleri...

Hamilelik bel fıtığı sebebi olabiliyor!

Bel fıtığı, genellikle yaşam koşullarımız, hareketsizlik, obezite, sigara, stres, ağırlık kaldırma, yanlış hareketler, gebelik bazen de düşme sonucu oluşan travmalar nedeniyle oluşabiliyor. Bel fıtığından...

Soğuk algınlığında faydalı olan bitki çayları hangileri?

Soğuk kış günlerinde sıcak bitki çayları ile hem içimizi ısıtıp hem de bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz. Zira aniden soğuyan hava sıcaklığı, bağışıklık sistemimizin zayıflamasına ve...