Işıklı balonlar ile karanlıkta da eğlence devam ediyor

Işıklı balonlar ile henüz tanışmadınız mı?

Işıklı balonlar ile karanlıkta da eğlence devam ediyor

İsterseniz ilk önce ışığın ampul ile evlerimize gelişine kısaca göz atalım. Özellikle ilkokul çağında bir çocuğunuz varsa 4. sınıf Fen dersi konusu olan bu bilgileri onunla birlikte okuyabilirsiniz.

3

Işıksız göremeyiz…

Işık, kaynağından çıkan bir ışımanın cisimlere çarparak veya direkt olarak yansıması sonucu oluşan, canlıların görmesini sağlayan olgudur. Gözle görünür ışığın dalga boyu 380 nm ile 760 nm dir. Karanlıkta aydınlanmak için ise insanoğlu ampulü keşfetmiştir.

 

4

Thomas Alva Edison

 

İngiliz bilim adamı Sir Humphry Davy  1809 yılında karbon filamanlı ark lambasını keşfetmiştir. 1879 yılında Thomas Alva Edison  Akkor lamba kullanarak aydınlatmayı gerçekleştirmiştir.  Bu lambalarda platin ve karbon denemiş ancak tungsten filaman ve vakum kullanılarak dayanıklılık sağlamış.

5 Işıklı balonlar

Floresan lambalar civa içeriyor

 

İlk floresan lamba 1937 yılında kullanılmış. Ama bu lambalar civa içerdiği için kırıldığında çevre kirliliğine sebep oluyor. Dikkat kırılmasın!

6

Ampuller yerini  led ışığa bırakıyor

Akkor lamba (normal ampul) kullanımı, tasarruf nedeniyle 2015 yılında Avrupa Birliği ülkeleri, Kanada ve İrlanda da yasaklanmıştır. Günümüzde Led lambalar ile yapılan aydınlatma diğerlerine göre daha tasarruflu ve çevre dostu olduğu için kabul görmektedir.

7

Gece renkli ve ışıklı balonlar ile oynamaya doyamayacaksınız

 

Led ışığın kullanıldığı bir diğer yer ise balonlar. Bu rengarenk dünyaya adım atmak için patentli Illooms Işıklı Balonlar’ın içindeki kağıdı çekip balonu şişirmek yeterli. Özellikle karanlık mekânlarda daha çok dikkat çeken Illooms Işıklı Balonlar’ın içindeki LED ışıklar tam 15 saat boyunca yanıyor. 2’li paketler halinde satılan Illooms Işıklı Balonlar’ın kırmızı, beyaz, mor, mavi, pembe ve yeşil olmak üzere birbirinden farklı tam 6 renk seçeneği bulunuyor.

Herkesin favorisi olmaya aday  Illooms Işıklı Balonlar’ın 2’li paketlerine sadece 9,90 TL.