İngiltere’de çocukların çevrim içi güvenliği için “Like” yasağı geliyor

Dijital meİngiltere'de çocukların çevrim içi güvenliği için

Giderek yaygınlaşan sosyal medya mecraları çocukların güvenlik ve gizliliğini tehlikeye atıyor. Bu yönde İngiltere, çocukların çevrim içi güvenliği ve gizliliğini sağlamak için bir yönetmelik yayımladı. Yönetmelikte yer alan şartlardan biri de çocukların sosyal medya sitelerinde yayınları “beğenme” lerini (Like) engellemek.

İngiltere’de geçtiğimiz pazartesi günü yapılan toplantı sonunda yayımlanan taslak kurallar uyarınca, teknoloji şirketlerinin çocukları bir siteyi kullanmaya teşvik eden “dürtme/ teşvik etme teknikleri” kullanmasına izin verilmeyecek.

Uygulama oyuncaklar, sosyal medya siteleri, arama motorları, haberler veya eğitim siteleri gibi çevrim içi hizmet sağlayıcıları tarafından uyulması gereken 16 kural içeriyor.  Bu şirketler yurt dışında olsalar bile İngiltere’de hizmet sunuyorlarsa bu kurallara uymaları gerekiyor.

Kurallar arasında;

  • Bu mecralar varsayılan olarak “yüksek gizlilik” ayarlarının yapılması,
  • Doğru ve güvenilir yaş doğrulama mekanizmalarının oluşturulması,
  • Minimum miktarda veri toplanması,
  • Konum takibinin varsayılan olarak “devre dışı” bırakılması da yer alıyor.

Ayrıca yönetmelik devreye girdikten sonra uymayan şirketleri de ağır para  cezaları bekliyor.

Yönetmeliğin nihai versiyonun Parlamento önünde tartışılmasından sonra devreye gireceğini belirten yetkililer, çevrim içi çocuk hakları konusunda yapılması gereken çok şey olduğunu belirtiyorlar.

Bu noktada medya okuryazarlığı çocuklarımızın sosyal medyayı doğru kulanmasında yine kilit rol oynuyor. Şirketler bir yandan çocukların çevrim içi güvenliği konusunda önlem alırken öte yandan ailelerin ve çocukların iyi birer medya okuryazarı olması önem taşıyor.