Ihlamur çayının sağlığa faydası nedir?

Ihlamur çiçeğinin etkili olmasında kullanılan çiçeklerin kalitesinin yanında hazırlama yöntemine de dikkat edilmesi gerekiyor. “Ihlamur çiçeğinin kalitesiz olması durumunda Avrupa İlaç Kurumu tarafından belirtilen  etkilerin sağlanması mümkün olmayabilir.” diyen Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, ıhlamur çayının faydaları hakkında bilgiler verdi.

Açıkta, aktar gibi dükkanlarda satılan ıhlamurların kullanılması tavsiye edilmemektedir. Çuvallarda, kutularda saklanan, kaç yıl önce toplandığı bilinmeyen, katıştırılmış olması muhtemel, mikroorganizma ve bu mikroorganizmaların meydana getirdiği aflatoksinler gibi zararlı maddeleri taşıyabilecek  çiçeklerin kullanılmasının,  sağlığa yarar yerine zarar verebileceği de unutmamak gerekir. Bilinen firmaların mikrobiyolojik ve diğer kalite kontrolleri yapılmış poşet çayları tercih edilmelidir.

Ihlamur çayının nasıl hazırlanır?

İçinde 2-2,5 gram ıhlamur çiçeği taşıyan 1 poşeti kupaya koyarak, üzerine çok kaynar olmayan sıcak su ilâve edip, 5-10 dakika kadar bekleterek içebilirsiniz.

Ihlamur kaynar suda  uzun bir süre bekletilirse, yapısındaki maddelerin değişmesine paralel olarak, hafif sarı olan rengi kırmızıya doğru döner. Kendine has kokusu kaybolmaya başlar  ve yararlı etkisi, yapısındaki maddeler değiştiği için azalır.

Ihlamur çayının sağlığa katkıları nelerdir?

Ihlamur çayının soğuk algınlığının belirtilerini azaltıcı, terletici ve dolayısıyla hastayı rahatlatıcı etkilerinin bulunduğu, ayrıca hafif stres vakalarında da rahatlatıcı olarak kullanılabileceği Avrupa İlaç Kurumu tarafından kabul edilmiştir.

Son yıllarda  yapılan bir klinik çalışmada , 40-50 º’deki 500 ml suya iki poşet ıhlamur konmuş, hastaların 10 dakika ıhlamur buharları ile buğu yapması sağlanmış. Ihlamur buğusunun, hastalarda terletici etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ihlamur çayı ve buğusu soğuk algınlığının etkilerini azaltmak için birlikte kullanılabilir.

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.