Haftada 2 saat bunu yaparsanız hayatınız değişebilir

Haftada 2 saat bunu yaparsanız hayatınız değişebilir
Love photo created by senivpetro - www.freepik.com

Sadece manzara fotoğraflarına bakmak bile bizi daha iyi hissettirebilir. 1984 yılında Roger Ulrich adlı bir Alman araştırmacı, ağaç manzaralı hastanedeki hastaların, tuğla duvar manzaralı hastalardan daha hızlı iyileştiğini keşfetti. Bu hastaların çok azının ağrı kesiciye ihtiyaçları oldu ve daha az komplikasyon yaşandı.

Diğer çalışmalar da bunu destekledi. 2002 yılında, doğa manzarasına bakan gönüllülerin, boş ekrana bakan gönüllülere göre daha yüksek bir ağrı toleransına sahip oldukları bulundu.

Eğer bu kadar büyük farklar sadece doğa manzarasına bakarak olabiliyorsa, kendimizi onun içine sokarsak neler olabilir?

Geçen yıl, Exeter Üniversitesi, haftada en az 120 dakikayı “doğada” geçiren insanların önemli ölçüde daha yüksek mutluluk, sağlık ve psikolojik refah bildirdiklerini buldu.

Haftada sadece iki saat dışarıda olmak insanları daha mutlu etti. Yaşlı, genç, hasta, sağlıklı, kadın ve erkeklerde aynı sonuçlar kaydedildi.

Sağlıklı yetişkinler, dışarıda bir yürüyüşten sonra önemli bilişsel gelişmeler gösterir ve aynı şey, uzun vadeli zihinsel sağlık sorunları olan yetişkinler için de geçerlidir.

İnsanların doğaya ihtiyacı var. İnsanların gerçek dünyaya, bilgisayar ekranından uzaktaki şeylere de ihtiyacı var. Gerçek olan ve dünyanın hayal edebileceğinizden daha büyük olduğunu bize hatırlatan şeylere.

Haftada birkaç saat de olsa akıllı telefonlarımızı bırakıp ayakkabılarımızı giyip dışarı çıkmak zihnimiz ve vücudumuz için mükemmel bir tercih olabilir.

Kaynak: Mirror UK

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.