Güneşten koruyucu kremler nasıl kullanılmalı?

Güneşten koruyucu kremler nasıl kullanılmalı?

Günlük hayatımızda cildimizi güneşin zararlı etkilerinden korumak için çoğumuz SPF korumalı yüz nemlendiricileri kullanırız. Güneşten koruyucu nemlendirici, güneşin tehlikeli ultraviyole ışınlarını etkili bir şekilde engelleyebilir. Bunun için kremi doğru kullanmanız gerekiyor. Ancak bu yıl yapılan bir araştırma, kremleri doğru kullanmıyor olabileceğimizi gösteriyor.

Güneş koruyucu kremler mi yoksa güneşten koruyucu nemlendirici mi?

Güneşten koruyucu kremler aslında cildimizin güneşin olumsuz etkileri sebebiyle yaşlanmasını engellerler. Ayrıca sağlığımız açısından da önemli görevleri vardır. Bu görevlerden biri de güneş ışınlarının cildimize yaptığı yıkıcı hasarı engelleyerek cilt kanserine karşı koruma sağlaması. Bu konuda Kidsgourmet’de daha önce yayınladığımız güneşin zararlı etkilerini anlatan yazıyı okuyabilirsiniz.

PLOS One dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre güneşten koruyucu nemlendiricileri doğru kullanmıyoruz. Bu bulgular, İngiltere’deki Liverpool Üniversitesi’nde 84 üniversite öğrencisi ile yapılan küçük bir araştırmada elde edilmiş. Araştırmacılar, her öğrenciye güneş koruyucu veya SPF nemlendirici, ürünü yüzlerine uygulamalarını ister. Ardından, öğrencilere, kremi yüzlerinin tümüne uygulayıp uygulamadıkları sorulur. Daha sonraki bir tarihte uygulama tekrarlanır.

Sonuç olarak her denemede öğrenciler yüzlerini iyice kremlediklerini zannederler. Ancak durum aslında öyle değildir.

Araştırmacılar tarafından UV lambaları altında bir UV kamera ile öğrencilerin yüzleri görüntülenir. Araştırmacılar, güneşten koruyucu kullanırken öğrencilerin, yüzlerinin yaklaşık yüzde 11,1’ini kremlemediği, nemlendirici kullanırkense yüzlerinin yaklaşık %16,6’sını kremlemedikleri görülür.

Araştırmacılar bu çalışma sonucunda, insanlar göz kapaklarını kremlemeyi atladıklarını bulurlar. Öğrenciler, her iki ürünü kullanırken de göz kapaklarını atlamaya yatkındırlar ancak nemlendirici kullanırken bunu daha fazla yaparlar.

Araştırmacılar, bu sonuçlara dayanarak, güneş koruyucu krem kullanmanın SPF nemlendiricilere göre daha iyi bir fikir olduğunu belirtiyorlar. Aslında her iki durumda da, göz kapaklarımız dahil tüm yüzümüze krem sürdüğünüzden emin olmanız önemli.

Kaynak araştırma:

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0212548

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.