Google, Molière’i Doodle ile andı!

Bugünlerde Google’a giren herkes karşısında Molière’i görüyor. Ünlü Fransız yazarı unutmayan Google onun için bir Doodle hazırladı. Molière’in Doodle olma sebebi ünlü yazarın ölüm yıl dönümü olması ama biz onu ölümsüz eserleri ile hatırlıyoruz. 15 Ocak 1622, Paris’te doğan sanatçı ne yazık ki 17 Şubat 1673’te 51 yaşında Paris’te öldü. Dünyaca tanınan Fransız aktör, komedi yazarı alanındaki en büyük isimlerden biri olarak bilinen gerçek adı Jean-Baptiste Poquelin olan sanatçı sahne adı olarak ise Molière’i kullanır.

Molière için zor yıllar

Annesi henüz o 10 yaşındayken ölen sanatçının babası bir Parisli bir mobilya tüccarı ve kralın döşemeciydi. Jean Baptiste, erken eğitimini bir Cizvit okulu olan “College de Clermont”‘ta almıştır. Hukuk eğitimi alan yazar bu alanda çalışmamış tiyatroya yönelmiştir. Yetenekli bir aktris olan Madeleine Béjart’ın da desteğiyle Moliere, 1643 yılında İllustre-Théâtre topluluğunu kurdu ancak borçlanmadan doğan ödeme zorlukları nedeniyle 1645’te iki kez ceza evine gönderildi. Babası tarafından borçları kapatılarak ceza evinden çıkan sanatçı yılmadan çalışmalarına devam eder.

1645 yılının sonundan itibaren yaklaşık 12 yıl kadar farklı yerlerde, tiyatrolarda çalışır ve deneyim kazandı. Güney ve Güneybatı Fransa’da oyuncu, yönetmen, yönetici ve oyun yazarı olarak yeteneklerini pekiştiren sanatçı, 1658’de, Paris’e döndü. Sanatçının bilinen ilk iki oyunu bu zamana dayanır. L’Étourdi; ah, les contretemps (Blunderer -The Mishaps ), 1655’te Lyon’da ve Le Dépit amoureux (Amorous Quarrel ), 1656’da Béziers’da sahnelendi.

Kralın huzurunda oyun sergileyen sanatçı o günden sonra hızlı adımlarla ilerledi.  Kralın erkek kardeşi Molière’in patronu oldu; daha sonra Molière ve arkadaşları Sun King’in resmi eğlence sağlayıcıları olarak atandılar.

Bizlerin en çok bildiği eseri olan “Cimri” Moliere’in Paris’li burjuva kesiminin çığrından çıkmış para tutkusunun komedyası olarak bilinir. Parayı bütün yaşamsal değerlerin üzerinde gören, bu yüzden çevresine hatta kendi insani yapısına uzaklaşan insanın içine düştüğü gülünç ve zavallı durumları anlatır.
Oyun bu içeriğiyle, parayı temel değer ve yaşamın tek ölçü birimi sayan yaşam anlayışına eleştirel bir bakış sunmasıyla hâlâ güncelliğinden bir şey kaybetmemiştir.
“Dünyadaki insanların en az insan olanı; yeryüzündeki canlıların en katı yüreklisi, pintilerin en pintisidir. Onun sevmesinden kuru, onun okşamasından kısır bir şey olamaz. Vermek öylesine zoruna gider ki, selam bile vermez kimseye, onu bile alır; yalnız alır…”
Yazar, Harpagon’u böyle anlatır.

Tiyatroda Molière oyunu izlemek isterseniz

Ülkemizde Devlet Tiyatroları tarafından dönem dönem sahnelenen Molière’in Cimri, Hastalık Hastası, Mösyö de Pourceaugnac gibi oyunlarını seyredebilirsiniz. Bunun için http://www.devtiyatro.gov.tr/ adresinden oyunların sahnelenme tarihlerini takip edebilirsiniz.