Evde etkinlik: Kes – yapıştır

Çocuklarla birlikte evde yapabileceğiniz ve çocukların el, göz koordinasyonu ile el becerilerini geliştirmeye yardımcı bir kes yapıştır aktivitesi.  Bu aktivitede makas ile kesme işlemi olduğu için ucu sivri olmayan, çocukların kullanabileceği bir makas kullanmak gerekir. Kes yapıştır etkinlikleri ebeveyn gözetiminde olmak kaydı ile 3 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur. üç yaş grubu için geniş, büyük şekiller ve biraz yetişkin desteği iyi olacaktır.

 

Malzemeler:

3 renk elişi kağıdı veya renkli herhangi bir kağıt

Makas

Kağıt yapıştırıcı

Yapılışı:

Yuvarlak bir kalıp kullanılarak ( 1 demir para olabilir) tüm renkli kağıtların üzerine kurşun kalem ile 3’er tane daire şekli çizilir. Zemin için bir kağıt seçilir. Üzerine dairelerin büyüklüğü ile orantılı bir solucan şekli çizilir tek çizgi de çekebilirsiniz. Kesilen renkli daire kağıtlar sırayla birbirini takip ederek yapıştırılır. Son olarak beyaz kağıttan iki adet göz ve solucanın dokungaçlarını kesip yapıştırabilirsiniz.

Aynı malzemeleri kullanarak başka şekiller, hayvanlar yapabilirsiniz. Bu etkinliği yaparken önemli olan çocuğunuzun bir şeyler yapmaya çalışıyor ve bunu sizinle yardımlaşma, sohbet ile birlikte yapıyor olmasıdır. Bu sebeple eğer biraz eğri keser ya da yapıştırırsa hemen müdahale etmeyin. Hayal gücü ve yetenekleri doğrultusunda kendisinin yapmasına izin verin.  Ancak fazla zorlanması da aktiviteyi sıkıcı hale getirebilir bu sebeple gereken yerde yardımcı olmak gerekir. Özellikle çocuğunuz  3-4 yaşlarında ise kesme işleminde zorlanabilir.

Bir diğer kes yapıştır aktivitesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.