Erkeklerin sakallarında köpeklerin tüylerinden fazla mikrop var

Erkeklerin sakallarında köpeklerin tüylerinden fazla mikrop var

İsviçre, Hirslanden Kliniği’ndeki araştırmacılar, aynı MRI tarayıcısında insanları ve köpekleri değerlendirmenin hijyenik olup olmayacağını belirlemek için bir araştırma yaptılar. Avrupa Radyoloji dergisinde yayınlanan çalışmayı yapan bilim insanları, 18 sakallı erkek ve 30 köpekten faydalandı.

Araştırmacılar hem köpekler hem de insanlar tarafından kullanılan bir MRI tarayıcısının bakteriyel kirlenme derecesini, yalnızca insanlar tarafından kullanılan diğer iki cihaz ile karşılaştırdılar. Köpeklerle ortak kullanılan cihazda, sadece insanlar tarafından kullanılan cihazlardan önemli ölçüde daha düşük bakteri olduğunun gözlemlendiği bildirildi. Yapılan karşılaştırma sonuçlarına göre bu cihazları köpeklerle kullanmak, sakallı erkeklerle kullanmaya nazaran çok daha sağlıklı çıktı.

Çalışma yazarı Andreas Gutzeit BBC’ye verdiği demeçte, “Bu bulgulara dayanarak, köpeklerin sakallı erkeklere kıyasla daha temiz olduğu düşünülebilir.” dedi.

Daha önce de ABD’deki Quest Diagnostics adlı şirketin yaptığı araştırmada, sakalın tuvaletten daha fazla bakteri tutabildiği ortaya konulmuştu.

Araştırma: European Radiology (2019) Would it be safe to have a dog in the MRI scanner before your own examination? A multicenter study to establish hygiene facts related to dogs and men: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30062526