Emzirirken bebeğimin doyduğunu nasıl anlarım?

Emziren anneler grip olunca nasıl emzirmeli?

Yeni anneler emzirirken genellikle bebeklerinin doymadığı endişesini yaşarlar. Bu çok sık gözlemlenen bir durumdur. Bebeğin yeterince emdiğini bir başka deyişle bebeğimin doyduğunu nasıl anlarım diye düşünüyorsanız, bebeğinizdeki bu belirtilere dikkat edebilirsiniz.

Bebeğimin yeterince doyduğunu nasıl anlarım?

İlk aylarda yaklaşık 2-3 saatte bir emzirdiğiniz bebeğiniz eğer gerektiği kadar kilo alıyor ve büyüyorsa muhtemelen iyi ve doğru besleniyordur. Doktor kontrolünde bebeğinizin kilosu tartılacak ve gelişimine bakılacaktır. Ayrıca doymayan bebek huzursuzluğunu belli edecektir. Bunun dışında dikkat edebileceğiniz bazı noktalar şunlardır.

 • Bebeğiniz süt emdikten sonra mutlu görünüyorsa
 • Günde yaklaşık 4-6 defa çocuk bezi değiştiriyorsanız
 • Bağırsakları düzenli çalışıyorsa
 • İyi uyuyorsa
 • Uyanıkken ayık ve sağlıklı görünüyorsa
 • Kilo alıyorsa büyük ihtimalle yeterince doyuyor demektir.

Eğer;

 • Bebeğiniz zayıflıyor ya da kilo almıyorsa,
 • Huzursuz ve aç görünüyorsa,
 • Çok ağlıyorsa,
 • Memeden ayrılmak istemiyorsa, ayırınca çok ağlıyorsa,
 • Günde az sayıda bez kirletiyorsa,

Bir hekime başvurmanız ya da kontrol zamanınızda hekime bilgi vermeniz gerekir.

Doğum sonrası kontroller bebeğinizin yeterli besin alıp almadığı konusunda emin olmanıza yardımcı olabilir. Evde kendiniz de bebeğinizin ne kadar emdiğini, her memede ne kadar süre geçirdiğini ve kaç bez kirlettiğini not alabilirsiniz. Bu doktor randevunuzda daha hızlı ve doğru bilgi vermenizi de sağlayacaktır.

Yeni doğan bebek günde kaç bez kirletir?

Bebeğinizin bezleri, bebeğinizin ihtiyacı olanı alıp almadığını gösteren mükemmel birer göstergedir. Kolostrum (yeni doğan bebeğinizin aldığı ilk süt) konsantre olduğundan, bebeğinizin ilk 24 saatte yalnızca bir veya iki defa bez ıslatabilir.

Yenidoğan bebeğinizin dışkıları ilk önce  kollostrum nedeniyle koyulaşacaktır. Siyaha yakın bir renkte kaka yapabilir. Ancak zaman geçtikçe bebeğin kaka rengi yeşilimsi sarı renkte olacaktır. Doğumdan 3 ya da 4 gün sonra dışkı bu renge daha yakındır. Bebeğiniz ne kadar çok emerse o kadar fazla çiş ve kaka yapacaktır.

Dikkat edilmesi gerekenler:

Bebekler günde altı veya daha fazla bez ıslatırlar. Bu idrar genellikle berraktır. Daha az çocuk bezi kullanımı veya daha koyu idrar, bebeğinizin yeterince emmediği anlamına gelebilir. Islak bezde turuncu renkli idrar görürseniz ve bu sık olursa bebeğinizin doktoruna başvurun. Yetersiz beslenme yada bir enfeksiyona işaret edebilir.

Bebekler genellikle beslendikten bir süre sonra günde  2-3 defa kaka yapabilirler. Bu sıklık bebek bir aylık olduktan sonra azalır. Günde bir defaya kadar düşebilir. Hatta bazı durumlarda  2-3 günde bir kaka yapabilirler. Bu tamamen beslenme ve bağırsak hareketleri ile alakalıdır. Bir haftayı geçen kaka yapmama durumunda hekime bilgi verilmelidir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı olan Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan, özel bir hastanede görev yapmaktadır. Hekim yazarımızı sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.