Emziren annelere kafein uyarısı!

Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, “Annelerin emzirirken aşırı kafein tüketimi, mucize besin olan anne sütünü olumsuz etkiler ve bebeklerde reflü başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarır” dedi.

Bebeklerde ilk iki yaşta mide başı normalden daha gevşektir. Kafein de genel anlamda mide başını gevşeten ve midede asit salgısını artıran bir maddedir. Süt veren anneler, kafein içeren gıdalar tüketiyorsa bu doğrudan bebeği de etkilemektedir. Bebek de bol miktarda anne sütü kanalıyla kafein almaktadır. Bu da bebeğin reflü olmasına ve ilerleyen zamanlarda reflüye bağlı diğer hastalıkların ortaya çıkmasına kaynaklık etmektedir.

Süt veren annenin tükettiği kafein, bebekte reflüyü tetikliyor…

Anneler sütlerini artırmak için tatlı olarak bol çikolata tüketmeyi tercih edebiliyor.  Oysa bu, bebeğin sağlığı için son derece zararlıdır. Bir de çikolatanın yanında kahve de tüketiliyorsa, aşırı kafein tüketiminden dolayı bebek için durum daha da vahim bir hal al almaktadır. Özellikle de bu gıdaları tükettikten sonra bebeği emzirip ardından uyutmak reflüye en çok neden olan durumdur. Çünkü bebek yatar pozisyona girdiğinde mideden yukarı doğru olan kaçak,  daha belirgin hale gelir ve bu da reflü oluşumunu tetiklemektedir.

Reflü, zamanla yerini solunum yolu enfeksiyonlarına bırakabilir!

İki yaşına doğru bebeğin mide başı güçlendiğinde aşırı kusmalar çoğu zaman son bulsa da geriye iz olarak; sessiz reflü adı verilen ve ilerleyen yaşlarda çocukta tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonlarına yol açan bir durum ortaya çıkar. Sessiz reflü genellikle ağız kokusu, gece yastığa ağızdan salya akması, hıçkırık, ses kısıklığı, iştahsızlık gibi belli belirsiz bulgularla tanınır.  Özetle;  gıda alerjisi olsun ya da olmasın süt veren annelerin kafein ve çikolatadan uzak durması şarttır.

Sütünüzü arttırmak için;

1- Bol su için,

2- Mümkün oldukça uyuyun ve istirahat edin

Süt veren annelerin sütünü artırması için tek ihtiyacı bol su tüketmek, uyumak ve istirahat etmektir. Çikolata ve benzeri kakaolu gıdalar sütünüzü arttırmak yerine bebeğinizi sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Emziren annelere öneriler;

1-     Özellikle süt yapar diyerek bol çikolata ve türevlerini tüketmekten kaçınılmalı.

2-     Kafein içeren kahve, kolalı içecek gibi gıdalardan uzak durulmalı

3-     Süt yapar diye şekerli gıdayı çok tüketmekten kaçınılmalı

4-     Bol su tüketilmeli

5-     Mutlaka gün içinde ve gece vakitlerinde bebeği güvenilir birine teslim ederek istirahat edilmeli. Uyku sütü artıran en değerli yöntemdir.