Elon Musk’ın Anıtkabir fotoğrafları büyük beğeni topladı

Elon Musk’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildikten sonra ziyaret ettiği Anıtkabir’de çekilen fotoğrafları sosyal medyada binlerce beğeni aldı. Instagram hesabında 3.4 milyon, Twitter hesabında yaklaşık 14.565.000 takipçisi olan Musk, tam da 10 Kasım öncesinde yaptığı bu paylaşım ile sosyal medyada da gündem oldu. Fotoğrafın altına “Atatürk Anıtkabir” yazan Musk’ın paylaşımı, gece yarısı olduğunda yaklaşık 14,000 defa retweet edilmişti.

Elon Musk’ın Anıtkabir fotoğrafları büyük beğeni topladı

İkinci  fotoğraftaki mesaj ilgi çekti!

Musk’ın bir süre sonra paylaştığı ikinci fotoğrafta ise Atatürk Mozalesi vardı. Musk, fotoğrafın altına İngilizce olarak, “Çiçekler koydum. Üç kırık kaburga kemiği ve delik bir akciğer ile yine de savaştı.” yazdı.

Elon Musk’ın bu paylaşımları sosyal medya kullanıcıları tarafından büyük beğeni topladı. Bazı kullanıcılar “İki dâhi bir arada” yorumlarında bulundu. Peki Elon Musk’ın dâhice çalışmaları ve fikirleri neler? Gelin kısaca bir göz atalım…
Elon Musk’ı, Tesla Motors, Space X ile tanıyoruz ama kendisinin farklı yatırımları ve projeleri de var.

Meselâ; Tüm evlerin çatılarını solar enerji üreten çatılar haline getirmek, trafik problemini çözmek için asansörlü yeraltı otoyolları yapmak, Mars’da sera kent kurmak, büyük şehirlerdeki trafik problemini çözmek için şehrin altına kazılacak tünellerde yüksek hızda otomobil taşıyacak turbo asansörler yapmak, kurduğu Neuralink adlı şirkette insan beynini ve bilgisayarları birleştirmek bunlardan bazıları. Ayrıca, Mars için çalışmalar sürerken “Uzaya gitmek için kullanılan bir aracı neden dünyada da kullanmayalım?” düşüncesiyle yola çıkılan bir başka proje ile henüz gerçek olmasa da New York’tan Los Angeles’a normalde 5 saat 20 dakika olan uçuş süresini 25 dakikaya indirmeyi de planlıyor.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, tarafından yapılan açıklamada Kalın, Elon Musk’ın Türkiye’ye Türksat 5A-5B uydularının uzaya fırlatılması bağlamında geldiğini belirti.

Umarız, kendisini ülkemizde daha sık görürüz. Teknolojiye yatırım geleceğimize yatırım demektir. Çocuklarımız için iyi bir gelecek için bilim ve teknolojiyi daha fazla okumalı, takip etmeli ve gençler bilim ışığında eğitilmeli. Elon Musk’ın ülkemize gelmesi bu alana duyulan ilgiyi arttıracak gibi görünüyor.

Serap Torun
https://twitter.com/seraptorun73
https://www.instagram.com/seraptorun