Elmalı gün kurulu püre 6 ay üzeri bebekler için

Elmalı gün kurulu püre 6 ay üzeri bebekler için

Elmalı gün kurulu püre 6 ay üzeri bebekler için

Elmalı gün kurulu püre

Malzemeler

1 adet gün kurusu
1 – 2 kaşık yulaf kepeği
1 çay bardağı su
1 küçük elma

Hazırlanışı

Yulaf kepeğini ve  ince doğranmış gün kurusu iyice yumuşayana kadar suda kısık ateşte pişirilir. Suyunu çok çeker ise bir miktar su ilave edilir. Ocaktan alındıktan sonra çatal ile ezilir. Bebeğiniz 6 aylık ve henüz pütür yiyemiyor ise rondodan geçirilir. Soğuduğunda üzerine cam rendeden geçirilmiş elma koyularak karıştırılır.

Dikkat: İshal olan bebeğe verilmemelidir.

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

Kabızlık problemi çeken çocuklar için özellikle yararını görebileceğiniz bir tarif. Kuru kayısı (gün kurusu) yetişkinlerde de kabızlık durumunda oldukça faydalıdır. Ayrıca gün kurusu demir, A vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum içerir. Ara öğün olarak verilebilir.

Yetişkinlerde de kabızlık problemi çekenler sabah aç karnına (başka kronik bir hastalıkları yoksa) 1-2 adet gün kurusu yiyerek bağırsak hareketlerini arttırmayı sağlayabilirler. Gün kurusu, açık sarı renkli kuru kayısıya tercih edilmelidir. Kayısı kurutulurken açık sarı parlak görünmesi için genellikle işleme tabi tutulur o nedenle gün kurusu dediğimiz koyu renkli olanlar bebekler için daha uygundur.

Elma alerji riski düşük bir meyvedir. Bu nedenle bebekler ek besinlere geçerken çok kullanılır. Ayrıca şeker oranı da diğer pek çok meyveye oranla daha azdır. Yulaf yüksek lif içerdiği için kabızlığa ve erişkin yaşlarda özellikle erkeklerin ciddi sorunu olan bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltır. Tokluk hissi yarattığından obezite sorunu olan çocuklarda veya kilo kontrolü gereken kişilerde fazla yemek yemeği önleyerek az kalori alımını sağlar. Böylelikle zayıflamaya yardımcı olur. Bu tarife ev yapımı bir kaşık yoğurt veya sağılmış anne sütü ilave edebilir.

Ayşe Nil Dinler, mutfak şefi, eğitmeni ve yemek yazarıdır. Milliyet Lezzet ekinde  uzun süre yazan Ayşe Dinler, hâlen Kids Gourmet yemek yazarı ve editörüdür.  Ayşe Nil Dinler, TV programlarına yemek konusunda danışmanlık yapmakta ve kimi zaman da programlara konuk olarak katılarak yöresel ve dünya mutfaklarından örnekler sunmaktadır. Ayrıca İngilizce olarak da yayınlanan  "Citrus Recipes" (Narenciyeli Yemekler) kitabı bulunmaktadır.