Eklem ağrıları havanın kötüleşmesi ile artıyor mu?

 

Eklem ağrıları havanın kötüleşmesi ile artıyor mu

Hava değişimi ve özellikle kötü hava şartları eklem ağrıları çekenlerde daha fazla yakınmaya sebep olur. Eklemlerimiz gerçekten havadaki değişiklikleri tahmin edebilir mi yoksa tüm bunlar şehir efsanesi mi?
The Journal Pain‘de yayımlanan kronik ağrı ile havanın bağlantısını inceleyen bir çalışmada hava sıcaklıkları farklı olan 3 şehir karşılaştırıldı. Yapılan görüşmelerde kişilerin 3’te 2’si ağrılarının hava değişiminden etkilediğini belirtti. Birçok kişi de ağrıdaki artışla birlikte havadaki değişimleri tahmin ettiklerini belirtti. Diğer bir deyişle ağrı artarsa yağmur geliyor demektir.

Hava değişimleri, ağrılar ile bağlantılı

Bilim çevreleri hava değişimi ile ağrılar arasında bir bağlantı olduğuyla ilgili ortak bir görüşe sahip değildir.
En önemli teorilerden biri hava basıncındaki değişikliklerdir. Birçok insan hava sıcaklığının düşmesi ve yağmurlu havalarda ağrılarının daha kötü olduğunu söylemesine rağmen araştırmalar bunun soğuk, rüzgâr ve karla ilgili olmadığının belirtiyor. Asıl neden barometrik basınç değişikliğidir. Barometrik basınç da bizi çevreleyen atmosferin ağırlığıdır.
Eklemlerimizin etrafındaki dokuları esnek ve şekil değiştirebilir bir balon olarak düşünecek olursak yüksek barometrik basıncın vücudumuza dışardan uyguladığı itme dokuların şekil değiştirmesine neden olmaktadır. Havanın kötü olduğu durumlarda barometrik basınç düşer. Bu düşük basınç dokuların genişlemesine ve eklemlerdeki basıncın artmasına neden olmaktadır. Mikroskobik ve neredeyse fark edilemez olan bu olayı vücudumuz algılar.

Metafizik değil, fiziksel
Bazı çevreler bunun metafizik olduğunu öne sürseler de aslında bu olay kesinlikle fizikseldir. Atmosfer basıncındaki değişikliklerin etkileri uçak yolculuğu yapan kişilerde hatta astronotlarda da gözlemlenmektedir.
Yüksek irtifada barometrik basınç daha azdır. Basınç azaldığında vücudumuz genişler. Uçakta kabinleri basınç değişimlerinden dolayı ayaklarımız uçak yolculuklarında şişer.

Ağrıyı azaltmak için neler yapabiliriz
Özellikle artriti (kireçlenme) olan kişilerde hava değişimleri sırasında ağrı kesici kullanmak belirtilerin azalmasına yardımcı olur.

Ilık tutun: Oda sıcaklığında bulunmak ya da bulunduğunuz yeri önceden ısıtmak ağrının artmasına engel olur. Ancak ekleme direkt olarak sıcak uygulama yapılmaz.

Bolca hareket edin: Havalar soğuk olduğunda dışarı çıktığınızda egzersiz yapmak eklemlerinizdeki katılığın azalmasını sağlar.

Modunuzu yüksek tutun: Kronik ağrısı olan birçok insan gergin, sinirli ve depresiftir. Beynimiz aynı anda birçok duyguyu algılayabilir. Bu yüzden uykunuzu düzenlemek, kafanızı boşaltmak, egzersiz yapmak modunuzu yükseltmeye yardımcı olur.
Unutmayın ki hava değişimine bağlı ağrılar uzun süreli değildir. Önemli olan bu süreci rahat atlatmaya çalışmaktır.