Ana SayfaAileEgzersiz ve bağışıklık sistemi biz ne kadar tembelliği sevsek de birbiri ile...

Egzersiz ve bağışıklık sistemi biz ne kadar tembelliği sevsek de birbiri ile ilişkili

-

Bugün yapılan araştırmalar, bağışıklık sistemlerimizin egzersize çok duyarlı olduğunu gösteriyor. Egzersiz ve bağışıklık sistemi arasındaki ilişki biz her ne kadar hareket etmeyi pek sevmesek de birbiri ile ilişkili. Günlük yapılan egzersizin, genel olarak enfeksiyon riskini azalttığı biliniyor.

İlginç bir şekilde, her egzersiz seansının bağışıklık fonksiyonunu kümülatif olarak arttırdığı bulundu. Bu da egzersiz ve bağışıklık sistemi arasındaki ilişkiyi vurguluyor. [1]

Uzmanlar tipik olarak günde en az 30 dakika orta düzeyde egzersiz öneriyor. Örneğin: yüzme, bisiklete binme, yoga, yürüyüş veya diğer hafif etkili egzersizler.

Daha genç ve daha aktifseniz, bağışıklık sisteminizi canlandırmak için daha iyi bir egzersiz yapmanız gerekebilir. Araştırmalar, yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanın (HIIT) bağışıklık sistemini uyarmak için harika olduğunu ve potansiyel olarak uzun mesafe koşusu veya yüzme gibi uzun süreli aerobik egzersizlerden daha iyi olduğunu göstermiştir.

Tüm farklı fitness seviyeleri ve vücut tipleri için HIIT egzersizi hakkında çok sayıda kaynak vardır.

Daha da önemlisi, egzersizinizle aşırıya kaçmamak gerektiğini hatırlamakta fayda var. Aşırı egzersiz, bağışıklık sistemi işlevini geçici olarak azaltabilir. Araştırmalar, 90 dakikaya kadar yoğun egzersizin kortizol ve adrenalin seviyenizi 72 saat boyunca artırabileceğini ve bağışıklık fonksiyonunu azaltabileceğini göstermiştir. [2]

Özetle:

  1. Günde en az 30 dakika orta, düşük etkili egzersiz
  2. Daha zinde, sportif bireyler HIIT tipi bir antrenman eklemeyi deneyebilir.
  3. Bağışıklık sisteminizi geçici olarak azaltabileceğinden, 45 dakikayı aşan uzun süreli yoğun egzersizlerden kaçının.

Uzun süreler boyu oturan kişilerde diyabet, kalp damar hastalığı sorunları ve çeşitli kronik hastalıklar, gün boyunca hareket eden kişilere kıyasla çok daha yüksek oranlarda görülüyor. Bu sebeple gerekirse bir uzmana danışarak kendiniz için en uygun egzersizi yapmaya bir yerden başlayabilirsiniz.