Ebeveynler ergenlerde intihar eğilimini gözden kaçırabiliyor

Genellikle aileler çocukları hakkında onların olumsuz düşünebileceği ya da kötü bir şey yapabileceği gibi konularda pozitif düşünmeyi tercih ederler. Aileler çocuklarının kötü, olumsuz bir şey yapabileceğini ve hatta kendisine zarar verebileceğini düşünmez. Ancak ergenlerde intihar özellikle ABD’de gençlerin ölüm sebepleri arasında 2.sırada yer almakta.
Ebeveynler ergenlerde intihar eğilimini gözden kaçırabiliyor
Yeni yapılan bir çalışma ise durumu daha net görebilmemizi sağladı. 11-17 yaşları arasındaki 5137 ergen ile ebeveynlerine yapılan ve Pediatri’nin 2019 tarihli sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre, çalışmaya katılan ebeveynlerin yarısı ergenlerde intihar eğiliminin farkında değil ve yüzde 75’inden fazlası çocuklarının tekrarlayan ölüm düşüncelerinden haberdar değil.
Çalışmaya katılan ergenler ve ebeveynler, ergenlerin yaşam boyu intihar düşünceleri hakkında sorular içeren bir klinik görüşme gerçekleştirdi. Araştırmacılar gençlikteki intihar düşüncesi veya ölüm düşünceleri konusunda yüksek oranda ebeveyn farkındalığının bulunmadığını tespit etti. Ayrıca ebeveynlerin bildirdiği intihar düşüncelerini reddeden önemli sayıda da genç görüldü.
Çalışmaya katılan bilim insanları çocuk ve gençleri takip eden hekimleri bu konuda dikkatli olmaya çağırdı.
Haber: Serap Torun
Sağlık ve Teknoloji Yazarı
Referans araştırma: pediatrics.aappublications.org/content/early/2019/01/10/peds.2018-1771