Dünya Süt Günü ‘nde anne sütünün önemi hatırlanmalı

Dünya Süt Günü 'nde anne sütünün önemi hatırlanmalı
Dünya Süt Günü 'nde anne sütünün önemi hatırlanmalı

Kalsiyum ve vitamin D kaynağı olan sütün yeteri kadar içilmesinin önemini vurgulanmak amacıyla her yıl 21 Mayıs Dünya Süt Günü olarak kutlanıyor. Bu önemli günde anne sütü konusunda farkındalık kazandırmak ise daha büyük önem taşıyor. Dünyaya gelen her bebeğin hayatının ilk saatinde anne sütü ile beslenmeye başlanmasının en temel hakkı olduğunu söyleyen Koru Ankara Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Emel Örün, Dünya Süt Günü nedeniyle önerilerde bulundu.

Anne sütü henüz bebek doğmadan önce annenin meme dokusunun emzirmeye hazırlanması ile üretilmeye başlar. Anne memesinde oluşan bu değişim gebeliğin ikinci yarısından sonra özellikle son trimesterde bariz olarak gözlenir. Bu değişim özellikle erken doğan bebekler için de bir şans yaratır.  Bebeğin doğması ile anne memelerinden salgılanan ilk süt bebeği anne rahmindeki yaşamından dış dünyaya uyumunda onu başta çeşitli mikroorganizmalar olmak üzere birçok hastalıktan koruyacak mucizevi bileşime sahip “kolostrum“dur.

Bebeğin ilk aşısı olarak da kabul edilen kolostrumun bir damlası dahi çok kıymetlidir.  Protein açısından zengin olan kolostrum içerdiği antikorlar ile de bebeği hayatının ilk günlerinde enfeksiyonlardan koruma yeteneğine sahiptir. Laksatif özelliği ile bağırsaklardan mekonyum dediğimiz koyu renkli yapışkan dışkının atılmasını kolaylaştırıcı etki gösterir.

Anne sütü eşsizdir

Anne sütü doğal, fizyolojik, fonksiyonel ve dinamik özelliği ile eşsizdir. Hiçbir endüstriyel mamanın bu özellikleri taşıması mümkün değildir. Anne sütü doğaldır ve her bebeğin ihtiyacına özeldir. Annenin beslenmesi ve depoları bu durumda önem kazanır. Anne sütü fizyolojiktir yani bebeğin anne memesini emmesi ile yapımı artar, prolaktin ve oksitosin hormonu (aşk hormonu) bu yapımda başı çeken en önemli iki hormondur. Fonksiyoneldir yani içerisinde protein, karbonhidrat, yağ, vitamin gibi besleyici kısımlar yanı sıra birçok hücre, antikorlar, enzim, hormon, probiyotik ve prebiyotik içerir. Dinamiktir yani belli zamanlarda değişkenlik gösterir. Bebek ilk emmeye başladığında açlığını giderecek laktozdan zenginken, emzirmenin sonuna doğru doygunluk hissetmesini sağlayacak yağca zengin bir bileşime kavuşur. Annenin çalışıyor olması ya da farklı nedenlerden emzirmenin olamadığı durumlarda ise süt sağılarak biberon yardımıyla bebeğe verilebilir.

Dünya Süt Günü ‘nde önceliğimiz anne sütü olsun

Anne sütü bebeğin sadece fiziksel değil zihinsel ve duygusal gelişimi için de önemlidir. Emzirme sırasında sağlıklı anne bebek bağlanması sağlanırken, bebeğin güven duygusu gelişir. İhtiyaçları annesi tarafından zamanında karşılanan bebekler daha huzurlu ve mutlu olur. Çoğu anneler memelerinde hazır bulunan, ideal ısıda ve ekonomik erişimde olan, bebekleri için özel yapılan bu mucizeyle bebeklerini buluşturmak ister ve gebeliği boyunca bunun hayalini kurar. Bazen istenmeyen olumsuzluklar mesela, bebeğin erken doğumuyla yoğun bakıma alınması gibi veya annenin aşırı kaygılı olmasına bağlı emzirememe bu hayalleri ertelemeyi gerektirebilir. Fakat çoğunlukla bu olumsuzlukların üstesinden gelinebilir. Emzirme konusunda eş ve aile desteği, sağlık profesyonellerinin desteği ve toplum desteği ile bu doğal süreç arzu edilen şekliyle yaşanır. İdeal olarak her bebeğin doğumdan sonra ilk yarım ile bir saat içinde emzirilmesi, ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmenin sağlanması ve iki yaş ve sonrasına kadar emzirmenin sürdürülmesidir.

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.