Dünya sağırlaşıyor, gürültü ve hastalıklar işitme kaybı sebebi!

Dünya sağırlaşıyor, gürültü ve hastalıklar işitme kaybı sebebi!
Dünya sağırlaşıyor, gürültü ve hastalıklar işitme kaybı sebebi!

Dünya bir yandan Covit 19 salgınıyla mücadele ederken diğer yandan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yakın gelecekte karşılaşacağımız olası bir başka tehlike konusunda uyardı. Dünya nüfusunun giderek sağırlaşabileceğini belirten DSÖ, gürültü ve hastalıkların işitme kaybı sebebi olduğuna ve şimdiden önlem alınması gerektiğine dikkat çekti.

DSÖ raporu 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yaklaşık dörtte birinin işitme sorunları yaşayacağını öne sürüyor. Raporda işitme problemlerine neden olarak gösterilen enfeksiyonlar, hastalıkları, doğum kusurları, gürültüye maruz kalma ve yaşam tarzı seçimleri gibi durumların çoğunun önlenebilir olduğuna dikkat çekiliyor.  Olası sorunu önlemede DSÖ’nün sunduğu rapora göre raporunda önerilen önlem paketine göre, kişi başına yıllık 1,33 dolara mal olacaktır.

Raporda 2019’da 1,6 milyar olan işitme problemi yaşayan kişi sayısının, önümüzdeki 30 yılda 1,5 kat artarak 2,5 milyara çıkabileceğine değinildi.

DSÖ tarafından önerilen önlemler paketinde kamusal alanlarda gürültünün azaltılması ve işitme kaybına yol açabilecek hastalıklar için aşıların artırılması gibi halk sağlığını ilgilendiren öneriler yer alıyor. Ayrıca sorunun erken teşhisi için tarama yapılması da öneriler arasında yer alıyor.  

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.