Diş eti hastalıkları gebelik öncesi tedavi edilmeli

Periodontal hastalıklar ya da bilinen adıyla diş eti hastalıkları; dişeti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. Erken dönemde teşhis edilirse kolaylıkla kontrol altına alınıp tedavi edilebilirler.

Diş eti hastalıkları gebelik öncesi tedavi edilmeli

Hamilelikte görülen diş eti hastalıklarının asıl sebebi, hormonlar. Hamilelik döneminde vücudumuzda birçok değişiklik gözlemlenir. Bu değişimlerin başında ise dişler gelir. Tam da bu sebeple hamilelik ağız ve diş sağlığı açısından oldukça dikkat edilmesi gereken bir dönemdir.

Hamilelikte dişlerin daha hassas ve hastalıklara daha yatkın olmasının birçok sebebi vardır. Hamilelik dönemindeki bir kadında direnç düzeyi azalır. Bu da hastalıklar için elverişli bir ortamın oluşmasına olanak tanır. Sonuç ise diş eti iltihabı ve diş eti çekilmeleri. Birçok araştırma göstermiştir ki; hamilelikte yaşanan dişeti iltihapları aslında bakteri plağına bağlı olarak gelişiyor ve hormanal değişimler plağa karşı dişetinde oluşan reaksiyonu ve iritasyonu arttırıyor.

Hamilelik dönemlerinde yaşanan periodontal hastalıklar;

• Bakteri plağı,
• Gingivitis,
• Dişetinde kızarıklık,
• Kendi kendine oluşan dişeti kanamaları,
• Dişetinde şişlikler ve dişeti büyümeleri
• Dişetinde hassasiyet gelişimi nedeniyle dişetine dokunamama, yemek yerken ağrı hissetme gibi rahatsızlıklardır.

Diş eti hastalıkları gebelik öncesi tedavi edilmeli

Hamilelik dönemi boyunca vücut hormonların egemenliği altındadır. Peki, bu ne demek? Şöyle ki, hamilelik birçok hormonun daha fazla ya da daha az salgılanmasına sebep olur. Bu da birçok hastalığa karşı güçlü bir savunma mekanizması oluşturan hormonların az salgılanmasıyla bu mekanizmanın zayıfladığına işaret eder. Yine aynı şekilde birçok hormonun normalin üzerinde salgılanmasıyla ise diş eti dokusunda duyarlılık artabilir.
Tüm bunlara ek olarak diş eti hastalıklarının başka hastalıklara yol açacağını da düşünürsek bu çok daha fazla önemsenmesi gereken bir meseledir. Bu sebeple bebek sahibi olmayı planlayan kadınlar gebelik öncesi mutlaka tüm muayenelerini yaptırmalı ve tespit edilen diş eti hastalıkları tedavi edilmelidir.

Hamileleri bekleyen büyük risk!

Hamilelikte en önemli hormonal değişiklik ise östrojen ve progesteron düzeylerinde meydana geliyor. Bu hormonların düzeylerindeki artış diş eti hücrelerindeki sıvı miktarını arttırıyor. Bu durum dişeti büyümesi ve dişetinde hassaslaşmaya neden oluyor. Diğer taraftan, östrojen hormonunun plak miktarını arttırdığı, kollojen metabolizmasını ve diş eti epitel dokusunu olumsuz etkilediği yönünde iddialar ise sıklıkla gündeme geliyor.
Diş eti problemleri başlı başına bir problemken çok ciddi başka hastalıklara da davetiye çıkarabiliyor. Hamilelikte diş kayıpları yaşanabiliyor.

Diş ve diş eti hastalıklarını önlemek için ise;

• Öncelikle gebe kalmadan önce tüm tedaviler yaptırılmalı,
• Hamilelik süresince de düzenli olarak ağız ve diş muayenesi yaptırılmalı,
• Hamilelik döneminde ağız bakımına ekstra özen gösterilmeli plak ve çürük oluşumun önüne geçilmeli,
• Diş fırçalamak yetmiyorsa ağız gargarası ve diş ipi kullanılmalı,
• Beslenme hem anne hem bebek hem de dişler için büyük öneme sahip. Dişlere zarar veren şekerli, asitli, yapışkan, jölemsi ve hazır gıdalardan uzak durulmalı,
• Sürekli bir şeyler atıştırılmamalı. Çünkü sürekli yenen yiyecekler ağız hijyenini engeller.
• ‘Hamilelik döneminde tedavi yapılamaz’ kanısından vazgeçilmelidir. Şiddetli ağrı ve ilerleyen iltihaplı bir rahatsızlık durumunda hamileliğin hangi döneminde olursa olsun tedavinin yapılabileceğini de unutmamak gerekir.

 

 Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu