Dijital medyadan en iyi nasıl faydalanırsınız?

Dijital medyadan en iyi nasıl faydalanırsınız?

Dijital medya son yıllarda hayatımızın merkezine yerleşti. Öyle bir hâl aldı ki gece yatmadan kontrol edip sabah uyandığımızda ilk baktığımız şey telefonumuz oluyor. Kim, nerede, ne yapmış, neyi beğenmiş, ne yorum yapmış, merakla elimize alıyoruz ve bir daha da bırakamıyoruz. 2017 yılı sosyal medya istatistiklerinde 3 milyar 20 milyon olan sosyal medya kullanıcı sayısı 2018’de 3 milyar 200 milyona yükselmiş durumda. Dijital medyadan en iyi şekilde faydalanmak ise sizin elinizde.

Dijital medyadan en iyi nasıl faydalanırsınız?

İnsanlar sosyal medya hesaplarından çoğunlukla en iyi anlarını paylaşıyor. Paylaşılan her şeye inanmayın zira görünenin arkasındakini bilmek zor. Bu nedenle görünenin arkasındaki gerçekleri anlayabilmek için dijital medya okuryazarlığı konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Dijital medyadan en iyi nasıl faydalanırsınız?

Dijital medya bağımlılığı denilen bir durumun da oluştuğu günümüzde aslında dijital medyayı etkili kullanmak bize birçok avantaj sağlayacak. Kitap okumayı seviyorsanız ve zamanım yok diyorsanız sesli kitap okuma uygulamalarını kullanabilirsiniz. Yolda giderken evde dinlenirken, keyif kahvenizi yudumlarken bir taraftan kitap okuyan bu uygulama sayesinde, sevdiğiniz iki etkinliği aynı anda yapabilirsiniz. Hatta elinizde kitap varsa kitabı takip edebilir ve önemli bulduğunuz yerlerin altını çizebilirsiniz. Dil öğrenmek istiyorsanız hedefiniz doğrultusunda uygulamaları indirebilir ve istediğiniz dili öğrenmek için çalışmalara başlayabilirsiniz. İşinizle ilgili çevre edinmek istiyorsanız, bu konuya uygun sosyal medya platformlarından birini seçip oradan ulaşabilirsiniz. Eğitim konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, farklı kursların mobil aplikasyonları sayesinde bulunduğunuz ortamdan derslere katılıp kendinizi geliştirebilirsiniz.

İşte size birkaç örnek uygulama,

1- Storytel kitap dinleme uygulaması ile her zaman her yerde sevdiğiniz kitapları dinleyebilirsiniz. Uygulamayı Google Play için Storytel, Apple için Storytel tıklayarak indirebilirsiniz.

2- Kidsgourmet Anne Bebek Çocuk Sağlığı ve Beslenme uygulaması size sağlıklı hekim kontrollü yemek tariflerinden çocuk gelişimi ve psikolojisine kadar bilgiler sunmakla yetinmeyerek onların derslerine de yardımcı olabilmek için İngilizce ders videoları sunuyor. Uygulamayı hem Android hem de Ios telefonlar için Kidsgourmet buradan indirebilirsiniz.

 

3. Çevre geliştirme, iş ve sosyal hayatınıza yardımcı olabilecek Linkedin uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulamayı Ios telefonlar için Linkedin Android telefonlar için Linkedin  indirebilirsiniz.

4-Swift Playgrounds uygulaması ile 4 yaş üzeri çocuklar kod yazmayı öğreniyor. Ücretsiz uygulamayı buradan Swift Playgrounds Ios (apple) cihazlar için indirebilirsiniz.

5-“Dünyanın en iyi öğrenme deneyimine erişerek, herkesin, her yerde hayatlarını değiştirebileceği bir dünya hayal ediyoruz” diyen Coursera uygulamasını Ios için Coursera
Android için Cuursera linkinden indirebilirsiniz. İki Stanford Bilgisayar Bilimi profesörü tarafından oluşturulan uygulama ile yeni yetenekler kazanabilirsiniz.

Dijital dünya size sınırı olmayan bir çok imkân sunar. Bu imkânları kullanmak yerine kim, nerede, ne yapmış, demenin size hiçbir faydası olmaz. Bunun yerine akılcı ve etkili dijital medya kullanımı birçok anlamda hayatınıza yeni kapılar açıp güzellikler katabilir. Aklıma gelen ve kullandığım uygulamalar ile ilgili kısaca örnekler verdim. Sizlerin kullandığı ve önerebileceğiniz uygulamalar varsa onları da öğrenmekten mutluluk duyarım.

 

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.