Cumhuriyet Bayramı sanat etkinliği

Cumhuriyet Bayramı sanat etkinliği

Merhaba KidsGourmet okuyucuları,

Ekim ayının ortalarına gelmişken Türk Milleti için çok önemli günlerden biri olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na sayılı günler kaldı. Atatürk bu özel günü “Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur.” sözü ile ne mutlu ki Türk milletine armağan etmiştir. 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Cumhuriyeti ilan etmesinden bugüne kadar tam 95 yıl geçti.

Aile büyüklerimizden, öğretmenlerimizden şimdiye kadar bize aşılanan bir bilinçle büyüdük Cumhuriyet’i korumak, kollamak, yaşatmak biz yurttaşların görevidir. Cumhuriyetin Sanatı koruyup yeşerten ikliminde yaşayıp üreten sanatçılardan biri olarak bende bu ay sizlere eğitimci kimliğimle ve sanatçı kimliğimle yer aldığım iki ayrı etkinlikten söz edeceğim.

Cumhuriyet Bayramı sanat etkinliği

Cumhuriyetin 95. Kuruluş yıl dönümünde Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisinin organize ettiği 95 sanatçının yer aldığı “Seçki” adlı sergisi 26 Ekim Cuma günü saat: 19:30 MKM Beşiktaş Çağdaş Sanat galerisinde açılıyor. Benimde eserlerimin yer alacağı bu sergide cumhuriyet ışığı altında üretim yapan, birbirinden bağımsız çağdaş Türk sanatçılarını görme imkanı bulabilirsiniz. Bu özel güne ithafen yapılmış sergiye tüm sanatseverleri bekliyoruz.

Diğer bahsetmek istediğim etkinlik ise yine beni çok heyecanlandırdı, çünkü 29 Ekim’de Anıtkabir’de yapılıyor. Üstelik etkinlik partnerlerimiz de 29 Ekim’de Anıtkabir’i ziyaret eden çocuklar

Projenin ismi “Küçük Ressamlar Anıtkabir’de”, İstanbul 1881 sanat ve kültür platformunun organize ettiği bu etkinlik tam 4 yıldır Anıtkabir’de gerçekleştiriliyor.

Cumhuriyet Bayramı sanat etkinliği

Bu etkinliğin ilk hikayesinden kısaca bahsedersek; 23 Nisan 2015’de Ned Pampihilon isimli İngiliz sanatçı önderliğinde Anıtkabirde yapılıyor, 1.100 çocuk katılıyor. Atatürk’ün “Yurtta Barış ve Dünyada Barış” sözlerinin eşlik ettiği, Pampihilon’un kavram olarak cumhuriyet ve Atatürk’ü işlediği resimleriyle birlikte, çocuklarla çalışarak Anıtkabir’de görsel komposizyon oluşturuyorlar. Değerli bir sanatçının katılımı ve yüzlerce çocuğun katılımıyla ortaya bir şaheser çıkıyor.

Bunun üzerine her yıl katılımcı çocukların sayısı artarak, Atatürk’ün bir sözü çocukların boyamasıyla, sanatçı Pampilion’un eserleriyle bütünleşerek Anıtkabir renkleniyor.

Bu yıl 4.’cüsü düzenlenecek etkinlikte, Cumhuriyet Bayramının 95. Yılı şerefine 29 Ekim 2018 Pazartesi günü saat 12:30’da Anıtkabir’de gerçekleştirilecek. Etkinliğe tüm çocuklarımızı bekliyoruz. “Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır” mesajını gelin hep birlikte 29 Ekim’de Cumhuriyet bayramımızı kutlayarak renklendirelim. Etkinlik sonunda katılımcı çocuklara ıslak imzalı sertifikaları da dağıtılacak.

CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN…

 

 

 

Ressam Mihriban Mirap