Corona virüs salgınında dişi ağrısı için neler yapılabilir?

Corona virüs salgınında dişi ağrısı için neler yapılabilir?
Corona virüs salgınında dişi ağrısı için neler yapılabilir?

Corona virüs salgını nedeniyle evlerimizdeyiz. Ancak bu dönemde diş ağrısı sorunu yaşayan bir kişi ne yapmalı ne zaman diş hekimine başvurmalı? Salgın nedeniyle diş hekimine gitmek hastalarda endişe yaratabiliyor hangi durumlar acil diş hekimine gidilmesi gereken durumlar? Corona virüs nedeniyle diş hekimine gitmek istemeyen hastalar dişleri ağrıdığında evde neler yapabilirler? Diş Hekimi Alper Çıldır, Corona virüs salgını nedeniyle diş ağrısı, diş eti kanaması ya da benzeri durumlar yaşayan hastaların neler yapabileceğini ve ne zaman hekime başvurmaları gerektiğini anlattı.

Diş ağrısı durumunda hasta ne yapmalı?

Diş devamlı ağrıyor ise bu diş hekimi ile iletişime geçmeyi gerektiren bir durumdur. Eğer ağrı azsa biz bu durumunda hastalara parasetamol etken maddeli ağrı kesicileri kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Diğer ürünleri tavsiye etmiyoruz.

Az ağrıyan dişe evde yapılabilecek bir diğer uygulama ise ağrıyan dişin üzerine karanfil koymak olabilir. Bu ağrıyı azaltmakta fayda sağlayacaktır. Çünkü karanfilin ağrı kesici özelliği var ve ilgili bölgeye konabilir. Ama dişin üzerine kolonya, ilaç, alkol koyulmamalıdır. Çünkü maalesef bu maddeler asidik olduğundan durumu daha da kötüleştirebiliyor ve daha fazla soruna yol açabiliyor. Ayrıca dişte az ağrı varsa önerdiğimiz bir diğer yöntem de yine diş temizliğidir. Dişleri mümkün olduğunca iyi fırçalamak, bol bol fırçalamak hafif ağrıyı mutlaka azaltacaktır.

Bunun dışında basit ağrılar olabilir. Meselâ; çocuğun dişi çıkmaya çalışıyordur, yemek yerken arasında bir şeyler kalmıştır bunlar ağrı yapabilir ya da diş etlerinde ufak tefek kanamalar olabilir. Bu gibi basit diş ağrılarını evde iyi bir diş temizliği ile önlemek mümkün. Mutlaka sabah akşam en az 2 dakika dişlerini çok iyi fırçalamalarını ve mutlaka diş ipi kullanarak aralarını temizlemelerini öneriyorum.

Diş hekimine gidilmesi gereken acil durumlar nelerdir?

  • Diş ağrısı şiddetli ve geçmiyorsa, gece uykudan uyandıracak ağrılar yaşanıyorsa,
  • Darbe sonucu diş kırılmış veya yerinden çıkmışsa, (Kırılan parçayı temiz bir suyun veya bir miktar sütün içinde bir kapta saklayarak diş hekimine getirmek gerekiyor. Çünkü biz bu dişleri yapıştırma şansımız var.)
  • Yüzünde belli olacak şekilde apse varsa (Enfeksiyona bağlı şişlik varsa)
  • Dışarıdan görünen yanakta şişlik ve yutkunma güçlüğü varsa,
  • Yakın zamanda bir diş tedavisi yaşamış kişilerde kanamalar varsa, (özellikle kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kalp hastaları vb), mutlaka acil olarak diş hekimine başvurmalıdır.
Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.