Corona virüs salgınında bebeklere aşıları yaptırılmalı mı?

Corona virüs salgınında bebeklere aşıları yaptırılmalı mı?tehdit ediyor!

Corona virüs salgınında, bebeklerinin rutin aşı zamanı gelen ebeveynler hastanelere ya da aile sağlığı merkezlerine gitmek istemediklerinden aşıları ertelemek isteyebiliyorlar. Corona virüs salgınında bebeklere aşıları yaptırılmalı mı? sorusu ile sık karşılaşıyoruz. Oysa çocukluk çağı rutin aşıları bebekleri çok tehlikeli olan başka hastalıklardan korumak için uygulanıyor.

Bu sebeple, bebeklerin rutin aşı programı dahilinde yapılması gereken aşılarını ihmal etmenizi öneriyorum. Ancak bunu yaptırırken aşılarını yaptırdığımız sağlık kuruluşu ile önceden irtibata geçmenizde fayda var. Şu an tüm ülkede sağlık hizmetleri inanılmaz güzel bir organizasyonda yapılandırılmış durumda, bu sebeple bebeğinizin aşısını yaptıracağınız sağlık kurumu sizin için en uygun ortamı hazırlayacaktır.

Doktorunuz ile iletişime geçin

Meselâ, çocuğunuzun olması gereken aşısı için aile hekiminizi aradığınızda, başka bir hasta ile karşılaşmadan herhangi bir enfeksiyon riski altında kalmadan bebeğinizin aşısının yapılabileceği bir randevu belirleyebilir . Bu sebeple bebeğinizin aşılarını ertelemeyin diyoruz. Ancak bebeğinizin aşısını yaptırmak için de kalabalık hastaneleri tabiiki tercih etmemek gerekiyor.

Lütfen aile hekiminizin ya da bebeğinizin aşılarını takip eden doktoru ile konuşun. Doktorunuz sizin için en uygun ortamı ayarlayacaktır ve en sağlıklı koşullarda bebeğinizin aşısının yapılmasını sağlayacak. Unutulmamalıdır ki çocukluk dönemi aşıları çok ciddi hastalıklara karşı çocuğunuzu korumaktadır.

Prof. Dr. Serdar Kula
Pediatrik Kardiyoloji Uzmanı olan Prof. Dr.Serdar Kula, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda görev yapmaktadır. Hekim yazarımızı sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.