Çocuklarla Lyon’da aile tatili

Çocuklarla Lyon’da aile tatili
Çocuklarla Lyon’da aile tatili

Fransa’nın güneydoğusundaki Lyon, Rhône-Alpes bölgesinin başkenti olup, Paris ve Marsilya’nın ardından Fransa’nın üçüncü büyük şehri. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Lyon’da aile tatili yapmak isterseniz nehirler, parklar, müzeler, güzel yemek ve eğlence sizi bekliyor. Lyon’da kültür, tarih ve sanata dair gezebileceğiniz çok fazla yer bulunuyor. Çocukla seyahat edecekler için havanın güzel olduğu mayıs, ağustos yaz dönemi uygun olabilir. Kentte, tarihi mekânlardan dünya standartlarındaki müzelere ve hoş şehir parklarına kadar güzel pek çok yer sizi bekliyor. Lyon’da konaklamak için bütçenize göre otel, apart otel veya butik oteller tercih edebilirsiniz.

Lyon’da aile tatili için gezilecek yerler listesi

Lyon’da aile tatili için bavullarınız ve uçak biletleriniz hazırsa gitmeden önce çocuklarla gezebileceğiniz yerlere birlikte göz atalım.

Lyon Güzel Sanatlar Müzesi (Jardin du Musée des Beaux-Arts)

Lyon Güzel Sanatlar Müzesi (Jardin du Musée des Beaux-Arts)
Lyon Güzel Sanatlar Müzesi (Jardin du Musée des Beaux-Arts)

Bu müze, Avrupa’nın en önemlilerinden biri olarak kabul edilir. Eski Mısır antikaları, Fransa’daki ikinci büyük madeni para ve madalya koleksiyonu, Matisse, Picasso ve Rouault gibi eserler de dahil olmak üzere 14. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar çeşitli tabloları burada görebilirsiniz. Müzenin sanata dair objeler içeren eşsiz bahçesinde dinlenebilir tüm bu güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.   

Lumière Enstütüsü Müzesi (Institut Lumière )

Sinema sevenler için eşsiz bir nokta olan bu müze, sinematografın mucitleri olan Auguste ve Louis Lumière kardeşlere itaf edilmiş bir müze olan Institut Lumière’i kaçırmak istemeyeceklerdir. Burada cihaz hakkında daha fazla bilgi edinmenin yanı sıra klasik bir film de izleyebilirsiniz. Sessiz filmlerin canlı müzikle eşleştirildiği sinema konserleri gibi müzenin özel etkinlikleri de bulunuyor.

Sinema Minyatürleri Müzesi (Musee des Miniatures et Cinema)

Sinema Minyatürleri Müzesi, Lyon’un ilgi çekici müzelerinden. Burada film yapımında kullanılan minyatür objeler ve setlerden oluşan koleksiyonu gezmek çocukların da ilgisini çekebilir. Ayrıca dijital dijital filmlerden önce kullanılan şaşırtıcı efektleri ve teknikleri görebilirsiniz.

France Adventures Lyon

France Adventures Lyon
France Adventures Lyon

Fourvière fünikülerine yakın, yürüme mesafesinde olan bu merkezde doğa içinde halatlarla ağaçların üzerindeki köprülerde dolaşabilir, maceranın tadını çıkarabilirsiniz.

Eski Şehir

Lyon’un Eski Kenti bir dünya mirası hazinesidir. Avrupa’da Rönesans mimarisinin en güzel alanlarından biri olan kent merkezi, eşsiz olan bu yapısını yüzyıllardır sürdürmeyi başarmış.

Lyon Tekne Turları

Rhône Nehri’nden Lyon’u keşfedebilir şehrin mirasını harika bir gezi esnasında izleyebilirsiniz.  Nisandan ekime kadar Rhône’da tekne turuna katılabilirsiniz.

Notre-Dame de Fourvière Bazilikası (Basilique Notre Dame de Fourviere)

Notre-Dame de Fourvière Bazilikası 1872 ve 1884 yılları arasında inşa edilmiş ve şehrin muhteşem manzarasına sahip bir tepede yer alıyor. Bugün hem yerli hem de yabancı turistler için popüler bir yer olan kilise, mozaikleri, duvar resimleri ve vitraylarıyla ünlü.

Mini Dünya Lyon (Mini World Lyon)  

Yaklaşık 3.000 m² üzerine kurulmuş olan Mini Dünya Lyon ise Fransa’nın en büyük animasyon minyatür parkı. Lyon’da ailece tatil planınızı yaparken gezilmesi gereken yerler listenizde olması gereken bir yer. Eğlence dolu bu merkezde çocuklar kadar siz de eğlenebilirsiniz

Musée des Confluences

Musée des Confluences
Musée des Confluences

Rhone ve Saône’nin birleştiği noktada yer alan Musée des Confluences, çocuklarla Lyon’da aile tatili geçirmek için bulunan turistlerin uğrak noktası. Bu müzede dünyamızın ve canlıların tarihine bir yolculuk yapabilirsiniz. Ayrıca manzarası da muhteşem.

Bartholdi Çeşmesi (La Place des Terreaux)

Place des Terreaux, ünlü Bartholdi Çeşmesi ve dört atı ile muhteşem bir şekilde dekore edilmiştir. Burası kentin buluşma noktasıdır.

Musée des Tissus (Tekstil Müzesi)

Fransız modasının Lyon’un tekstil endüstrisinden doğduğu ve geliştiği bilinir.  Musée des Tissus, Lyon’un dünya çapında ve özellikle de Fransız modası üzerindeki etkisini vurgulayan 2000 yıllık tekstil tarihini anlatan eşsiz bir koleksiyona sahip.

Tête d’Or Parkı (Parc de la Tête d’Or)

Lyon’un kalbinde bulunan Fransa’nın en büyük parkında ailece gezintiye çıkabilirsiniz. Yüzlerce farklı hayvanın yer aldığı park iyi vakit çocuklarla Lyon’da aile tatili yaparken iyi zaman geçirebileceğiniz yerlerden biri. Parkta 15.000 bitkiyle birlikte bir botanik bahçesinin yanı sıra bir de gül bahçesi yer alıyor.

Lyon Planetarium

Lyon Planetarium
Lyon Planetarium

Lyon’da Planetarium’u gezerek uzaya ve dünyanın var oluşundan günümüze pek çok bilgiye ulaşabilir, interaktif sergiyi gezebilirsiniz.

Théâtre la Maison de Guignol

Eğer kukla şovları izlemeyi seviyorsanız, bu tarihî mekânda sizi harika etkinlikler bekliyor.

Lyon Opera Binası

Lyon’da görülmesi gereken yerlerden biri de Lyon Opera Binası. Orjinali 1831 şimdiki ise 1993 yılında inşa edilen modernleştirilmiş bir bina. Binanın hem iç hem de dışında ultramodern ve klasik tarzın bir arada olduğunu görebilirsiniz.

Lyon’da ne yenir?

Çocuklarla Lyon’da aile tatili

Lyon aynı zamanda, Fransa’nın gastronomi başkenti olarak da ünlüdür. Fransa’nın en çok restorana sahip şehri olan kentte “bouchons” adı verilen yerel restoranların yanı sıra pek çok ünlü restoranın da yer alıyor. Her ne kadar Fransız macaron’u ünlü olsa da Lyonnais Salatası da ünlüdür. Yerel ve dünya mutfağından pek çok çeşit bulabileceğiniz Lyon’da herşey taze ve lezzetli denilebilir.  

Çocuklarla Lyon’da aile tatili için bazı bilgiler

Lyon’a çocuğunuzla birlikte gidecekseniz yaz dönemini tercih etmeniz rahat gezebilmeniz açısından faydalı olabilir. Çocuğunuzun yaşı büyükse hava sıcaklığı daha az sorun olabilir. Siz yazın da gitseniz geceleri için yanınıza hırka gibi kalın bir şeyler almayı unutmayın. Çünkü gündüz ve gece sıcaklıkları arasında fazlaca fark olabiliyor. şehirde nehirlerin oluşu iklimi yumuşatsa da karasal etkiler görülebiliyor. Kentteki doğal alanlarda, parklarda ve nehir kıyısında vakit geçirmek oldukça popüler. Pek çok park var. Gitmeden önce belediyenin ve müzelerin web sitelerine bakarak dönemsel Lyon etkinliklerini, çocuklar için özel etkinlikleri yakalayabilirsiniz.

Çocukla seyahat ve aile tatili ile ilgili diğer yazılarımızı, farklı şehirleri Kidsgourmet Seyahat kategorisinde bulabilirsiniz.

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.