Çocuklarla evde yapılabilecek statik elektrik ile ayrıştırma deneyi

Evde basit bilim deneyleri yapmak çocuklar ile birlikte zaman geçirmenin en iyi yollarından bir tanesi. Özellikle bu deneyler evde bulabileceğiniz malzemeler ile yapılabiliyor ise çok daha kolay oluyor.  Bu defa deneyimiz çocuklarla evde yapılabilecek statik elektrik ile ayrıştırma deneyi. Siz kısaca “sihirli kaşık” diyebilirsiniz. Bu deneyin bilgisini çocuğun anlayabilmesi için yaklaşık 8 yaş ve üzerinde olması gerekir ama eğlenceli olabileceğinden 4 – 5  yaş üzeri çocuklar ile de yapabilirsiniz. Hapşurarak tüm malzemeyi uçurmak istemiyorsanız eğer karabiberi koklamamaya dikkat edin.

Çocuklarla evde yapılabilecek statik elektrik ile ayrıştırma deneyi

Çocuklarla evde yapılabilecek statik elektrik ile ayrıştırma deneyi

Malzemeler:

  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı biber
  • Plastik kaşık
  • Bulaşık bezi veya polar battaniye, hırka vb statik elektrik yaratacak polyester içerikli bir kumaş

Küçük bir tabağa yahut bezin üzerine tuz ve sonra üzerine karabiber serpin. Sonra plastik kaşığı bulaşık  bezi veya kıyafet vb kumaşa 10 saniye kadar sürtün. Tuz biber karışımından çok uzakta durmayın çünkü sürtünmeden sonra plastik kaşığı hemen karışımın yaklaşık 1 cm üzerine getirmeniz gerekecek. Vee sürpriz! Karabiberlerin bir kısmı kaşığa yapışmış olmalı. İşte sihirli kaşığın gücü:)

Statik elektrik sayesinde tuz zerreciklerinden daha hafif olan karabiber zerreleri plastik kaşığa önce yapışarak tuzdan ayrışır.

Çocuklarla evde yapılabilecek statik elektrik ile ayrıştırma deneyi

Büyükler için notlar:

Çocuğunuza tuz ve karabiberi birbirinden tekrar nasıl ayırabileceğini sorun. Bu soruyu yanıtlayabilmesi fen veya fizik dersi okumuyor ise zor. Mühim olan biraz düşünüp doğru olsun olmasın bir takım çözüm yolları bulmasını ve bunu çekinmeden önermesini sağlamak. Hatta bu konuyu birlikte düşünün. Düşünürken siz de ara sıra mantıksız bile olsa önerilerde bulunun ve birlikte deneyerek olup olmadığına bakın. Daha sonra konuyu statik elektriğe getirebilirsiniz? Acaba statik elektrik yaratarak iki farklı maddeyi birbirinden ayırabilir miyiz? diye çocuğunuza sorabilirsiniz. Statik elektriği en basit şekilde, “birden çok yükün birbirleri ile sürtünme,  yoluyla etkileşimlerinden oluşan yük değişikliklerine statik elektrik (durgun elektrik) denir.”

Bu deneyi kağıt veya kağıt peçeteyi ufak ufak parçalayarak da deneyebilirsiniz. Plastik kaşığı yaklaştırdığınızda kağıtlar kaşığa yapışacaktır. Bu ve benzeri ufak deneyler ile çocuklar eğlenerek öğrenirler.

 

 

 

 

 

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.