Çocukları cinsel istismardan nasıl koruyabiliriz?

Son günlerde toplumda tepki oluşturan çocuk istismarı haberleri ile sarsıldık. Bu örnekler ne yazık ki medya aracılığıyla topluma yansıyan kısmı. Bizlerin duymadığı kim bilir başka neler yaşanıyor.  Yaşananlardan etkilenen ve dayanamayan pek çok kişi sosyal medyada tepkisini ortaya koydu. Dilerim tüm bu mesajlar çocuk istismarı konusunda farkındalık oluşturabilir.

Masum, günahsız yavrular birtakım kişiler tarafından istismar edildi, kimi de öldürüldü. Maalesef biz onları koruyamadık tıpkı daha öncekiler gibi. Her birinde yüreğimiz yandı. Olana ne yazık ki çare bulunmuyor. Oysa insan, “Keşke imkân olsa da zamanı geri sarıp yaşananlara engel olabilsem” diyor. Zamanı geri alamıyoruz ama bundan sonra yaşanabilecekleri önlemek için mümkün olduğunca farkındalık yaratarak toplum olarak daha tedbirli olmak elimizde.

Cinsel olarak çocuğa yapılmaması gereken her şey istismardır!

Cinsel istismar, sözel istismardan tecavüze kadar uzanan bir kavram. Telefon, internet, yüz yüze cinsel içerikli konuşmalar, teşhircilik, cinsel ilişki kurma, dokunma fuhuşa sürükleme, kısacası çocuğa cinsel olarak yapılmaması gereken her şeye cinsel istismar deniliyor.

Mağdurun utanması, kendisine inanılmayacağını düşünmesi, suçluluk hissetmesi gibi sebeplerden dolayı çoğunlukla da gizleniyor. Bazen mağdura yapılan tehdit nedeniyle söylenemiyor. Kendisine inanılmayacağını düşünen çocuk bu derece zor bir olayı açıklamaktansa katlanmayı deneyebiliyor. Eğer çocuk istismarı aile içinde gerçekleşiyor ise buna “ensest” deniliyor.

Çocuklar cinsel istismar konusunda yalan söyler mi?

Bu konuda uzmanların görüşlerine ve araştırmalara baktığımızda yanlış bildirimin çok az olduğunu vurguladıklarını görüyoruz.  Bu nedenle çocuk, eğer böyle bir söylem ile size gelir ise ona mutlaka inanın ve dinleyin.  Çocuğun bunları dile getirebilmesi için ise ona, bu tip hassas konuları rahatça, korkmadan, utanmadan konuşabileceği yönünde güven verilmesi gerekiyor. Güven ise doğru iletişim ile oluşuyor.  Çocuk ile sık sık sohbet etmek, aile içinde onun fikirlerine, anlattıklarına değer vermek, içten bir dinleyici olmak önemli.

Önlem olarak neler yapılabilir?

Küçük yaşlardan itibaren, yaşına uygun olarak çocukla cinsellik hakkında konuşmak, bilgilendirmek ve doğru iletişim kurmak önemli. Bunları nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız destek alın ya da çocuk yetiştirme konusunda çocuk ve ergen psikiyatristlerinin, psikologlarının kitaplarını okuyabilir, ciddi, konusunun gerçek uzmanlarının yer aldığı web /haber siteleri takip edebilirsiniz. Destek için kamu kuruluşları, hastaneler, okullar hatta sağlık ocağına bile danışsanız size neler yapabileceğiniz konusunda bilgi verirler.En azından yönlendirirler.

Çocuğunuza güven verin.

Ona kendini ifade edebilmesi için fırsat tanıyın.

Evde yalnız, komşuda, sağda solda bırakmayın.

Başka yerde kalmasına izin vermeyin.

Anaokulu çağından itibaren yaşına uygun olarak başkalarının onun vücudunda nerelere dokunup nerelere dokunmaması gerektiği konusunda eğitin.

Kendisini rahatsız eden davranışlar ile karşılaştığında sizinle konuşması yönünde yüreklendirin.

Vücudundaki yara, morluk vb izleri sakince sorun nasıl olduğunu öğrenmeye çalışın.

Çocuğunuzda içe kapanma ya da normal halinden farklı bir ruh hali gözlemlediğinizde onunla konuşun.

Yabancılara karşı uyarın. Para veya oyuncak verme vb bahaneler ile kendisine yaklaşanlardan hızla uzaklaşmasını tembihleyin.

Kendisinden yardım isteyerek onu başka yere götürmeye çalışanlara “benim yerime size bir yetişkin daha iyi yardımcı olur” gibi bir bahane ile yardım etmeden oradan uzaklaşmasını öğütleyin.

Kısacası gözünüz, kulağınız, eliniz daima çocuğunuzun üzerinde olsun. Ebeveynler olarak hepimizin görevi çocuklarımıza sahip çıkmak ve onların mutlu, huzurlu, sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini  sağlamak.

 

Serap Torun

Gazeteci – Kids&Gourmet Yayın Yönetmeni

 

Kaynak:  Birlikte Büyütelim – Prof. Dr. Bengi Semerci – Alfa Yayınları