Çocuklarda lösemi belirtileri nelerdir?

Çocuklarda lösemi belirtileri nelerdir?

Çocuklarda lösemi belirtileri ebeveynler tarafından da gözlemlenebilir belirtiler olup hastalığın erken teşhisini sağlaması açısından çok önemlidir.  Lösemi gibi hastalıklarda erken teşhis ve tedavi hayati önemi sahiptir.

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji uzmanı, Prof. Dr. Cengiz Canpolat hastalığın belirtileri hakkına bilgi verdi.

Kemik iliğinde oluşan bu hastalığı tanımak ve belirtilere dikkat etmek gerekir. Günümüzde kanser vakalarının artış gösterdiği de düşünüldüğünde hastalıkların erken teşhisi hayati önem taşımaktadır.

Çocukluk çağındaki kanser vakalarının  %35’ini  lösemi oluşturmaktadır. Her yaşta görülebilen lösemi en sık çocukluk çağında 2-5 yaşlarında rastlanmaktadır.

Lösemi nedir?

Halk arasında kan kanseri diye bilinen hastalıktır. Bu hastalıkta çoğunlukla kemik iliğinden kaynaklanan ve bir tek hücrenin kanserleşmesi, daha sonra bu hücrenin bölünerek çoğalıp, önce kemik iliğini, daha sonra tüm organları istila etmesi durumu söz konusudur. Eğer tedavi edilmezse olay kısa sürede hastanın kaybı ile sonuçlanır.

Çocuklarda en sık görülen kanser türü Lösemidir. Beyaz ırkta çocukluk çağında Löseminin sıklığı 100.000 canlı doğumda yaklaşık 5 kadardır.

Çocuklarda Lösemiye neden olan faktörler nelerdir?

Tüm kanserler gibi Löseminin de genetik bir hastalık olduğunu, yani vücudumuzdaki kanser önleyici veya kanser yapıcı genlerdeki bazı bozukluklar sonucu ortaya çıktığını bilmek gerekir. Bu bozulmayı kolaylaştıran bazı faktörler vardır. Bunlar arasında iyonizan radyasyon, bazı virüsler, bazı kimyasal maddeler ve bazı genetik hastalıklar sayılabilir.

Lösemi belirtileri nelerdir?

Löseminin belirtileri pek çok hastalığı benzer ve karışır. Halsizlik, iştahsızlık, solukluk, düşmeyen ateş, deride morluklar veya küçük kırmızı kanama odakları, burun ve diş etlerinden kanama, karında şişlik, lenf bezlerinde büyüme, kol ve bacak ağrıları bunlar arasında sayılabilir. Bunlardan birinin veya birkaçının olması durumunda bir çocuk kan ve kanser hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.

Lösemi ölümcül bir hastalık mıdır?

Lösemi çocukluk çağında görülen kanserler arasında tedavi şansı en yüksek olanlardan biridir. Günümüzün modern tedavi protokolleri ile akut Löseminin genel anlamda tedavi şansı %70 – 75 dir. Bazı Lösemi tiplerinde bu oran %90 ın üzerine çıkmaktadır.

Lösemi oluşmasında yiyeceklerin bir rolü var mıdır?

Lösemi ile yiyecekler ve yiyecekler içindeki koruyucu maddeler arasında bugüne kadar herhangi bir ilişki gösterilememiştir.

Lösemi oluşmasında ebeveynin ihmali söz konusu mudur?

Hamilelik sırasında sigara içmek veya uyuşturucu kullanmak ile veya hamileliğin ilk 3 ayında röntgen çektirmek ile Lösemi oluşumu arasında ilgiye işaret eden bilgiler vardır. Bu tür davranışlardan kaçınılmalıdır.

Lösemi tedavisi her hastanede yapılabilir mi?

Hayır, Lösemi tam donanımlı ve Çocuk Kan ve Kanser Hastalıkları bölümü bulunan bir hastanede tedavi edilmelidir. Bu hastalığın tedavisi ancak bu konudaki uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.