Ana SayfaBebek BakımıÇocuklara ilaç içirirken bunlara dikkat edin!

Çocuklara ilaç içirirken bunlara dikkat edin!

-

Çocuklara ilaç içirirken ebeveynlerin bazı kurallara dikkat etmesi gerekir. Her ne kadar bazen mücadeleye dönüşse de ilaçların doktorun belirttiği şekilde ve dozda verilmesi önemlidir. Özellikle şurup formunda olan çocuk ilaçlarını içirirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Çocuklara ilaç içirirken ölçeği kullanmıyorsanız doz hatası yaparsınız!

Bunların başında ilacın doğru miktarda kullanılması gelir. Cornell Food&Brand Lab. tarafından yapılan bir araştırmaya göre eğer çocuğunuza şurubu ilacın kendi ölçeği veya kaşığı ile değil de mutfakta kullandığınız tatlı kaşığı ile veriyorsanız hata yapıyorsunuz demektir. Araştırmaya göre  5 ml şurup içirmeniz gerektiğinde çorba kaşığı kullanıyorsanız  yüzde 12 fazla, tatlı kaşığı kullanıyorsanız yaklaşık yüzde 8 az ilaç ölçüyor olabilirsiniz.

Bir defada doz farklılığı ciddi bir sorun olmasa da günde 2 defa 7 gün kullandığınız bir ilaçta toplamda yaklaşık 2 doz fazla ya da 1 doz az içmiş olursunuz. Bu sebeple ilaçları talimatta yazıldığı gibi ve kendi ölçekleri ile vermeniz önemlidir.

İyileşme sürecini hızlandıracağını düşünerek verilen ilacın dozunu kesinlikle arttırmayın. Doktorunuz ne kadar dedi ise o kadar verin.

Şurupları çalkaladıktan sonra verin

İlacın eşit dağılımını sağlamak için şurupları çocuğa vermeden önce çalkalamayı unutmayın.

İlaçları doğru saklayın

Özellikle antibiyotiklerin çoğu su ile karıştırılarak hazırlanan toz halinde ilaçlardır.  Genellikle belirli ölçüde su ile karıştırılır ve buzdolabında serinde saklanır. Yaklaşık 10 gün dayanır. Oda sıcaklığında unutulan ve rengi sararan, on günden uzun süre bekleyen ilacı kullanmayın. Antibiyotiklerde doz çok önemlidir. Çocuğunuz iyileşmiş görünse de doktorunuzun söylediği sürece kullanın, ilacı bırakmayın ve saatini geçirmeyin. İlacı erken bırakırsanız kalan bakteriler hastalığın tekrarını sağlayabilir ve bu da daha uzun süre ilaç kullanmanız anlamına gelir. Diğer ilaçları da kutularının üzerinde yazdığı şekilde saklamak gerekir.

Çocuklara hekime danışmadan asla yetişkin ilaçları vermeyin!

Bebekler için fitil kullanırken

Bebeklerde sıkça fitil kullanılır. Fitil erimemesi için genellikle  buzdolabında saklanır. bebeğe fitil uygularken biraz erimiş yumuşamış fitil daha rahat gireceğinden dolaptan çıkardıktan sonra bir süre elinizde ısıtabilirsiniz. Fitilin sivri ucu bebeğin poposundan ileri doğru itilerek uygulanır. Fitilin geri çıkmaması için poposunu iki yandan hafifçe sıkıştırabilirsiniz.

Kids Haber
Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.