Çocuklara el yıkamayı öğretmenin 10 eğlenceli yolu

Çocuklara el yıkamayı öğretmenin 10 eğlenceli yolu
Çocuklara el yıkamayı öğretmenin 10 eğlenceli yolu

Çocukların ellerini yıkaması, aslında tuvalet eğitimi ile birlikte başlanması gereken uygulamalardan. Bu dönemde çocuklar temizlik kurallarını da öğrenmeye başlarlar. İlk zamanlarda bunu çok iyi yapamasalar bile zaman içerisinde yaşları ilerledikçe tuvaletten çıkarken, yemekten önce, okuldan geldiklerinde, para ve farklı materyallere dokunduklarında el yıkamaları gerektiğini öğrenirler. Corona virüs gibi salgın hastalıklardan korunmak için (Buna mevsimsel grip salgınları, nezle vb. dahil) 20 saniye ve iyi bir şekilde el yıkamak çok önemli. El yıkamayı çocuklar için eğlenceli hâle getirmekse biz yetişkinlerin elinde. İşte çocuklara el yıkamayı öğretmenin 10 eğlenceli yolu

Çocuklara el yıkama öğretmenin 10 eğlenceli yolu

Çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırmak için bazı eğlenceli yollar denebilirsiniz. Bunlardan bazıları şöyle;

1-Suyla oynatın

Çocuklar suyla oynamayı severler. Ellerini yıkaması için ara sıra ona oyuncaklarını ve beraberinde ellerini yıkaması için bir kap içinde su ve sabun verebilirsiniz.

2-Evcilik oynayın

Evcilik oynamayı seven bir çocuğunuz varsa oyun içerisinde bir şeyler yiyip içiyormuş gibi yaparak sözde kirlenen oyuncak bulaşıkları yıkayabilirsiniz.

3-Şarkı eşliğinde el yıkayın

El yıkamaya birlikte giderek şarkı söyleyin ve şarkı bitene kadar elleri sabunlama yarışı yapın. Mümkünse şarkı çok uzun olmasın.:)

4-Babaların tıraş köpüğünden yararlanın

El yıkamak için banyoya gittiğinizde biraz trıaş köpüğü ile oyun oynamak da eğlenceli olabilir. Evinizde gıda boyası varsa tıraş köpüğü ile karıştırıp renkli köpükler de elde edebilirsiniz.

5-Şekilli renkli sabunlar ilgilerini çekebilir

Farklı kokan, görünen şekilli sabunlar çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırmada fayda olabilir.  

Fotoğraf: İlya Atölye sabun

6-Oyuncaklardan faydalanabilirsiniz

Kirli olmasalar bile bazı yıkanabilir oyuncaklarına un, boya bulaştırabilir sonra onu iyice yıkamasını isteyebilirsiniz.

7-Boyalardan faydalanın

Evde bulunan boyalarla resim yaptığınızda çocuğunuzun elleri boyanacaktır. O sırada kendinizinkini de boyayım birlikte şarkı söyleyerek elleri yıkamayı önerin.

8- Yemekleri birlikte yapın

Siz yemek yaparken eşlik etmelerini sağlayın. Böylelikle sizinle yemek yapabilmek için önce ellerini yıkaması gerektiğini öğrenecektir.

9- Baloncuklar yapın

Su ve bulaşık deterjanıyla baloncuklar yapın. Ellerine bulaşan deterjanı yıkaması gerektiğini yoksa gözlerinin yanabileceğini söyleyerek el yıkamak için corona virüs harici bir sebep daha yaratmış olursunuz.

10- Mikropları uygulamalı anlatın  

Hafif nemli ellerinize kuru nane gibi bir malzeme bulaştırın. Sonra ellerinizi yıkayarak temizlemeye çalışın. Corona virüs nedeniyle çocuklara el yıkatırken sürekli virüsle ilgili korkutmak, onlara kızarak el yıkamaları gerektiğini anlatmak ileride psikolojik sorunlara yol açabileceğini belirten uzmanlara kulak verin ve ara sıra eğlenceli yollar da denemeye çalışın.

Avatar
Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.