Çocuklar için oyuncak alırken nelere dikkat edilmeli?

Yeni yıl hediyesi olarak çocuklar için oyuncak almak onları mutlu eder.  Oyuncak seçerken ise dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Meselâ, alacağınız oyuncağın çocuğun yaşı ve gelişimine uygun olması dikkat edilmesi gereken konuların en başında gelir. Yaşa ve gelişime uygun oyuncak hem çocuğun daha fazla ilgisini çekecek hem de oyuncak nedeniyle zarar görme riskini azaltacaktır.

Çocuklar için oyuncak alırken nelere dikkat edilmeli

 

Çocuklar için oyuncak alırken nelere dikkat edilmeli?

  • Çocuğun yaşına, yeteneklerine ve ilgi alanına uygun oyuncakları seçin. Yaşına uymayan  ileri düzeydeki oyuncaklar, küçük çocuklar için güvenlik tehlikesi oluşturabilir. Genellikle oyuncakların etiketlerinde yaş sınırı belirtilir. Yaşına uymayan küçük yaş grubu oyuncakları ise onları pek mutlu etmeyebilir.
  • Bebekler ve yeni yürümeye başlayan çocuklar için hediye seçerken, gelişimsel becerilerini ilerletecek oyuncaklar tercih edilebilir. Örneğin; Şekilleri, renkleri öğrenebilecekleri bloklar, tanıma kartları vb.
  • Küçük pil (saat pili) veya mıknatıs içeren oyuncaklarla ilgili temkinli olun. Bu piller veya mıknatıslar çocuk tarafından yutulduğu takdirde ölümle sonuçlanabilecek ciddi mide ve bağırsak sorunlarına neden olabilirler. Bu piller ayrıca uzaktan kumandalarda, konuşan bebek gibi oyuncaklarda ve diğer küçük elektronik aletlerde olabilir. Küçük pilleri ve mıknatısları küçük çocuklardan uzak tutun. Çocuğunuz yanlışlık ile yutarsa ​​derhal sağlık merkezine başvurun.
  • Yanıkları ve elektrik çarpmalarını önlemek için, 10 yaşın altındaki çocuklara elektrik prizine takılması gereken bir oyuncak almayın. Bunun yerine, kalem pil veya daha büyük piller ile çalışan oyuncaklar satın alın.
  • Küçük bir çocuk için hediye alıyorsanız, çok küçük parçaları olmayan oyuncaklar tercih edin. Küçük çocuklar, oyuncakların küçük parçalarını yutabilir veya nefes alırken nefes kanalına kaçırabilirler. Üç yaşın altındaki çocuklar için oyuncakların çapı minimum 3 cm olmalıdır. Bundan daha küçük parçaya sahip oyuncakları hediye olarak almamaya özen gösterin. Boğulmayı önlemek için oyuncakların ve parçaların çocuğun ağzından büyük olduğundan emin olun.
  • Oyuncakları çocuklara vermeden önce etiketleri, ipleri ve kurdeleleri çıkartın veya onunla birlikte paketi açtıktan sonra çıkartıp alın. Bebekler için  boğulma tehlikesi olabileceğinden, 30 cm’den daha uzun olan ipli oyuncak almayın. Paket kurdelelerini ortada bırakmayın.
  • Aldığınız hediyenin etiketi ve talimatlarını iyi okuyun.  Uyarı etiketleri, bir oyuncağın nasıl kullanılacağı konusunda önemli bilgiler verir. Çocuğu oyuncağı nasıl kullanacağını gösterin.
  • İnce plastik oyuncaklar çabuk kırılabilir. Kalın plastik tercih edin. Peluş oyuncaklar ise alerjisi olan çocuğu rahatsız edebileceğinden önerilmez. Oyuncak alırken CE  etiketi olduğuna da dikkat etmek gerekiyor. Özellikle yurda kaçak olarak sokulan denetimsiz oyuncaklar çocukların sağlığını ciddi şekilde tehdit edebiliyor. Bunlar ağır metaller ve kanserojen maddeler içerebiliyor. Ucuza satılması nedeniyle tercih edilebilen bu oyuncaklara itibar etmemek gerekiyor.
Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.