Çocukla yolculuk yapmak kâbusa dönüşmesin!

 

Çocukla yolculuk yapacak bir aile tatil yolunda neler yaşayabilir? Gelin birlikte göz atalım.

  • Uçak yolculuğu yapacaklar için dileğimiz uçağın rötar yapmaması. Bu durumda çocuğunuzu  oyalayacak oyunlar bulmakta usta bir ebeveyn olmalısınız. “Al bunu boya, bak bak yan arabada ne var, şimdi kaptan amca konuşacak” sözleri ile onu oyalamak mümkün olmayabilir. İyisi mi siz, çocuğunuzun yaşına uygun bir oyun seçin ve onunla oynayın. Yanınızda onun en sevdiği birkaç oyuncağı da olsun. Aksi takdirde çocuğunuz, sizin dikkatinizi çekebilmek için ya hiç susmadan konuşacak, kıpırdanacak ya da ağlayacaktır. Yolculukta onları oyalamak için oynayabileceğiniz oyunlara buradan ulaşabilirsiniz.
  • Uçak kalkarken ve alçalmaya geçtiğinde çocuğunuzun kulakları rahatsız olabilir. Bir sakız çiğnemesi kulaklarının açılmasını sağlayacaktır. Çocuğunuz sakız çiğneyemeyecek yaşta ise burnunun açık olduğundan emin olun. Değilse temizleyin. Emzirmek veya biberon kullanıyorsa bir süre sıvı vererek emmesini sağlamak kulaklarını rahatlatır.
  • Uçakta motor çalıştıktan sora kabin çok soğuyabilir bu nedenle önlem olarak yanınızda ince bir hırka, bebek battaniyesi bulundurunuz.
  • Araba ile yola çıktıysanız öncelikle çocuğun, çocuk koltuğunda ve kemerinin bağlı olması gerekiyor. Çocuk küçükse güneş gelmesini engelleyen güneşlik kullanın ve ana kucağı içinde yatan bebeğin ince giyinmiş olmasına özen gösterin. Devamlı yatmak onu da sıkacağından arada kısa molalar vererek çocuğu koltuğundan kaldırarak hava almasını sağlayın. Yolda bebeğin kusabileceğini unutmayın. Sık sık kontrol edin.
  • Arabada çocuklar için su ve kafalarını yaslayabilmeleri için yastıklar bulundurun.
  • Yol boyunca araba kullanmayan ebeveyn çocuklarla, akıldan kelime türetme, şarkı söyleme gibi eğlenceli oyunlar oynayarak çocuklarla ilgilenirse yol daha sorunsuz geçecektir.
  • Yolculukta kullanacağınız tablet, telefon vbg cihazlar araç tutması, mide bulantısı yapabilir. Kusmalar yaşanabileceği için arabada küçük poşetler bulundurmakta fayda var.
  • Çocuğunuzu her zaman araba tutuyorsa, yola çıkmadan önce hekiminizin önerdiği mide bulantısına karşı bir ilacı verebilirsiniz. Bu ilaçlar genellikle yola çıkmadan önce içilir. Yola çıktıktan sonra değil. Hekiminize danışın.
  • Deniz yolculuğu yapıyorsanız ve deniz dalgalıysa en büyük sorununuz kusma olacaktır. Poşetleri ve peçeteleri unutmayın. Yolda asitli içecekler içmemeye özen gösterin.
  • Her şeyden önemlisi sevgili EBEVEYNLER! LÜTFEN TRAFİK KURALLARINA UYUN. Trafik hayattır!

trafik_hayattir

 

Avatar
Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği yayın. Anne bebek çocuk sağlığı, gelişimi ve beslenmesi.